A koronavírus-járvány első hulláma nagyon megviselte a mediterrán országot, ezért ősszel a fogyatkozó egészségügyi stábot néhány helyen megpróbálják külföldiekkel feltölteni. A szabályozás és a helyi viszonyok azonban sokszor közbeszólnak – tudósít a Deutsche Welle.
Csak kivételes esetekben alkalmazzák a Cura Italia jogszabályt, amely a koronavírus-járvány idején engedélyezi külföldi orvosok és ápolók felvételét az állami kórházakba – olvasható a Deutsche Welle riportjában.
Pedig vannak próbálkozások: a második hullám során Umbria tartományban olyan nagy volt az orvos- és nővérhiány, hogy alkalmazni kezdték ezt a jogszabályt. Piemont tartományban is hasonlóan jártak el, ám ott először lezárták a felvételi kampányt a külföldiek elől, hogy aztán később, amikor még nagyobb lett a szükség, új felvételi kampányt indítottak, kifejezetten a külföldi orvosok és ápolók számára. Minthogy ezt többen bírálták, ezért az új felvételi kampányban is előkerült a régi/új megkötés: csak olasz, illetve uniós polgárok jelentkezhetnek.
Két lépés előre, egy hátra – fogalmazza meg a helyzetet a lapnak a Külföldi Orvosok Szövetsége Olaszországban (Association of Foreign Doctors in Italy, AMSI) szervezet vezetője. Foad Aodi palesztin orvos szerint a mostaninál jóval több kellene ahhoz, hogy külföldi orvosok és ápolók segíteni tudják a Covid–19 elleni harcot Olaszországban.
Jelenleg egyébként az AMSI becslései szerint 77 500 külföldi már dolgozik az egészségügyben, köztük 22 ezer orvos, 38 ezer nővér. Döntő többségük, mintegy 90 százalékuk azonban magánkórházakban dolgozik, miközben a járvány súlyát az állami egészségügy viseli.
Az orvos szakszervezet jóslata szerint jövőre 30 ezer doktor hiányzik majd az egészségügyből. A fő ok, hogy a költségvetési megszorítások miatt elég fiatal orvos sincs, aki felválthatná az idősebb nemzedéket, hiszen jelentős részük a magánszektorban vagy külföldön keresi a boldogulást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.