Ennél is nagyobb veszteség várható a KPMG szerint, ha a bajnokságok nem folytatódhatnak.
Az európai top labdarúgó-bajnokságokban játszó nagy sztárok piaci ára jelentős mértékben csökkent a koronavírus-járvány következményeként a KPMG könyvvizsgáló cég tanulmánya szerint.
A pandémia kiváltotta nemzetközi gazdasági válság futballpiaci hatásait elemző anyagban a KPMG Football Benchmark az írja, hogy
a legdrágább futballisták összértéke a zárt kapus meccsek miatt eddig 6,6 milliárd euróval apadt, és ha törölnék a bajnokságokból hátralévő mérkőzéseket, a devalválódás elérné a 10 milliárdot.
Az általános értékzuhanást mutató statisztika szerint a listán jelenleg első Kylian Mbappé 225 millió eurós értéke 177 millióra esett vissza, míg PSG-s klubtársa, a brazil Neymar – aki 2017-ben máig átigazolásai világrekordot jelentő 222 millió euróért került a párizsi elitcsapathoz – immár "csak" 137 milliót ér a világjárvány előtti 175 milliós piaci árához képest.
A Barcelona hatszoros aranylabdás argentin sztárja, Lionel Messi pillanatnyi értéke a szakértők szerint 127 millió euró, míg a járvány kitörése előtt ugyanez az adat 175 millió volt. Ha folytatódik a spanyol bajnokság és a Bajnokok Ligája is, Messi ára 134 millióra ugorhat – állítja a KPMG-tanulmány, amely szerint a katalán együttes francia világ- és Európa-bajnoka, Antoine Griezmann 119 helyett pillanatnyilag 89 milliót ér.
További példaként említi a jelentés a Real Madrid belga csatársztárját, Eden Hazard-t, akit a spanyol klub 100 millió euróért vásárolt meg, de ha most akarna túladni rajta, bukna az üzleten: a világjárvány előtti 136 millió helyett a játékos jelenlegi piaci értéke 95 millió euró, amely a La Liga küzdelmeinek újrakezdésekor 101 millióra mehet fel.
A tanulmány egyik következtetése az, hogy a világjárvány múltával a futballpiac alapvetően alacsonyabb árszintek mellett rendeződhet újjá,
s a legnagyobb sztárokért sem fognak majd annyit fizetni, mint korábban, amellett általánosságban a játékosbérek és a különböző eredményességi bónuszok is jellemzően kisebbek lesznek az eddigieknél.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.