Három és fél éves csúcsra ugrott a tőzsdéken az olajár, miután az amerikai elnök bejelentette, hogy felmondja az iráni atomalkut és visszaállítja a szankciókat Teherán ellen.
Donald Trump döntése, amelyről nyugat-európai szövetségesei is hiába próbálták lebeszélni, a piacot nem érte teljesen váratlanul, mégis csaknem 3 százalékot drágultak a különböző nyersolajfajták árai.
Arra lehet ugyanis számítani, hogy az iráni olaj kiesik a nemzetközi forgalomból, miután életbe lépnek a beígért szankciók. 2016 óta, amikor a korábbi büntetőintézkedéseket feloldották, Irán napi mintegy 2,6 millió hordó olajat szállít külföldre, ezzel az olajexportáló országok szervezetében, az OPEC-ben Szaúd-Arábia és Irak után a harmadik legnagyobb exportőr. A szakértők szerint 300 ezer és 1 millió hordó körülre eshet vissza az ország napi olajtermelése, ha újra szankciókat vezetnek be Irán ellen.
Ma reggelre a Brent olaj hordónkénti ára elérte a 77 dollárt, ennyire drága utoljára 2014 novemberében volt.
Szaúd-Arábia, amely korábban az olajárcsökkenés elkerülése érdekében azon dolgozott, hogy az olajtermelést fogják vissza, közölte: mindent megtesz azért, hogy az esetlegesen fellépő olajhiányt enyhítse, vagyis kész lenne isméát növelni termelését.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.