Nem csak az IKEA vonzó, külföldre is tömegesen mennek az egészségügyben dolgozók. A kormány most elárulta, hányan.
Összesen 486 magyar egészségügyi szakdolgozó kérte ki 2016-ban első alkalommal azt a hatósági bizonyítványát, amely a külföldi munkavégzéshez szükséges – árulta el Rétvári Bence. Az államtitkár egy írásbeli kérdésre válaszolt, a DK-s Oláh Lajos kérdezte meg, hogy miként kívánja megállítani a kormány a nővérek számának csökkenését.
Rétvári jelezte: 2013 óta tart az elvándorlók számának csökkenése, abban az évben 568-an kérték a papírjaikat. Fontos kiemelni, hogy ez a szám azokat jelenti, akik először kapnak külföldi munkához szükséges iratokat, vagyis az azóta eltelt négy évben nagyjából kétezren mehettek el az országból. Azokról pedig már nem is szól a statisztika, akik nem külföldre mennek, hanem a szomszéd IKEA-ba.
Az államtitkár arról is írt: azt, hogy több kórházban külsős ápolókat foglalkoztatnak, a minisztérium csak áthidaló megoldásnak tartja. Ahol ezt a gyakorlatot alkalmazzák, ott a külsős ápolók mellett mindig az intézményben közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott ápoló dolgozik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.