Gazdaság hvg.hu 2016. december. 22. 12:48

Bankbetét, takarék, ugyan már! Ha pénzt akar, vegyen teremgarázst vagy Adidas-részvényt

Teremgarázs, lakáskiadás, BUX, külföldi részvények. Mutatjuk, mivel lehetett nagyot szakítani 2016-ban.

A teremgarázs volt az ingatlanpiaci sláger 2016-ban. „Budapesten főleg azokon a környékeken érdemes parkolót venni, ahol a legutóbbi lakásboom idején sok társasház épült, például a XI., a XIII., a IX. és a XIV. kerületekben. Jól megy a teremgarázsbiznisz azokban a frekventáltabb kerületekben is, ahol az utóbbi években sok irodaház épült. Bár a lakásvásárlás már kevésbé volt jó befektetés, mint tavaly, banki kamatokat azonban még mindig jócskán meghaladja az a hozam, amit lakáskiadással vagy az olcsón vett lakások eladásával lehet elérni.

Jól hozott a részvénykereskedelem is, a maximálisan elérhető állampapírhozam tízszeresét, több mint 30 százalékot produkált az idén a Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX. Tisztes nyereséget termelt a négy vezető papír (OTP, Mol, Richter, Telekom) mindegyike, ám a legmeglepőbb hozamokat kisebb cégek részvényeivel lehetett elérni. Érdemes volt a külföldi parketteken is mozogni, például az Adidas vagy a Siemens részvényére kifejezetten érdemes volt tenni.

Befektetési alapokból parádés a választék. Több száz, részvénybe, kötvénybe, ingatlanba, nyersanyagba, nemesfémbe vagy más alapokba fektető, forintos, eurós és egyéb devizás is van belőlük; itt a háromszoros haszontól a tőkevesztésig minden előfordult.Stabil nyereséget ígér a jó minőségű termőföld. Egy harminchektáros, átlagosan 20 aranykoronás, piaci alapon bérbe adható szántó ára az idén több mint tíz százalékkal (átlagosan 1,75 millió forintra) emelkedett, a  válság 2008-as kitörése óta a három- és félszeresére. Óriási élénkülést tapasztaltak a műtárgypiacon az aukciósházak. Elképesztő mennyiségű új vevő, szokatlanul magas árak jellemezték a decemberi licitet.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.