Ami jövőre alaposan átrendeződhet, mert az öreg kontinenst mostanában nem éppen a politikai és üzleti stabilitás jellemzi. Márpedig a szupergazdagoknak az a legfontosabb.
Nagy-Britannia megkezdi a kilépést az Európai Unióból. Olaszország reformista miniszterelnöke éppen a napokban mondott le az alkotmányos reformról rendezett, számára vereséggel felérő népszavazás után. Franciaországban egyre erősebb a szélsőjobboldali Nemzeti Front, vezetőjük a közelgő elnökválasztás egyik esélyese. Az egész kontinensen teret nyer a populizmus.
Így aztán nem csoda, hogy a Business Insider azzal a megjegyzéssel tette közzé a 21 leggazdagabb európai (ott élő vagy ott születetet) személy listáját, hogy jövőre valószínűleg más lesz a sorrend. Nevek tűnnek el, új nevek bukkannak föl. A populista hullám, az esetleggel a támogatásukkal megalakuló új kormányok a szupergazdagoknak nem jelentenek semmi jót, legfeljebb a nagyvonalú adórendszerek számukra kedvezőtlen átrendeződését.
A lista legutolsó, 21. helyére egyébként 12 milliárd fontos vagyonnal lehetett felkerülni. Ennyije van Dieter Schwarznak és családjának. Az üzletember a Lidl és a Kaufland üzletlánc vezére, Németország leggazdagabb ember. Soros György a lista közepén, a 12. helyen áll, a lap által 17,1 milliárd fontra értékelt vagyonával. Az első helyezett a leginkább a Zara divatcégről ismert spanyol mágnás, a felzűnést kerülő Amancio Ortega. Vagyona meghaladja az 50 milliárd fontot. Európában éllovas, de a világban "csak" második.Pedig volt már első is.
A rejtőzködő férfi, akinél nincs gazdagabb a világon
Amacio Ortega, a Zara alapítója a héten - 79,5 milliárd dollárra becsült vagyonával - megelőzte a Microsoft-társalapító Bill Gatest, és ezzel a világ leggazdagabb embere lett. A divatcézár kerüli a nyilvánosságot: interjút nem ad, fényképet pedig csak elvétve látni róla. Ennek megfelelően életéről, pályafutásáról sok bizonytalan hitelességű legenda terjed.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.