Az Európai Bizottság részéről Michel Barnier, a korábbi francia külügyminiszter fogja össze a britek kilépéséről szóló tárgyalásokat. Állítólag ő ragaszkodik ahhoz, hogy a találkozókon az anyanyelvét használják. Akárcsak a készülő dokumentumokban.
Az EU egyik szóvivője nem erősítette meg a Reuters hírügynökség értesülését, csak annyit közölt, hogy „nincs kialakított nyelvi rendszer” a várhatóan jövőre induló Brexit-tárgyalásokon. Theresa May brit miniszterelnök szóvivője pedig azt mondta, addig nem kíván reagálni az értesülésre, amíg nem érkezik meg a hivatalos felkérés az ügyben. A francia az utóbbi években, különösen a közép-kelet-európai országok csatlakozásával háttérbe szorult, egyértelműen az angol vált a meghatározó nyelvvé olyannyira, hogy a német és a francia uniós bürokraták is inkább Shakespeare nyelvén kommunikálnak egymással Brüsszelben.
A választás egyben azt is „üzeni” Londonnak, hogy a tárgyalások nem a britek szája íze szerint fognak alakulni, az EU keményen képviselni fogja saját érdekeit az egyeztetéseken. A Brüsszelben dolgozó brit uniós tisztviselők jelentős része jól beszél franciául, ami viszont nem jellemző a brit kormánytisztviselőkre, akik általában gondban vannak, ha idegen nyelven kell megszólalniuk. Barnier maga egyébként folyékonyan beszél angolul, de korábban sok kemény csatája volt a szigetországgal, amelynek pénzügyi rendszerét szerette volna szigorúbb brüsszeli felügyelet alá vonni. A megértést akkor sem nyelvi problémák hátráltatták.
FRISSITÉS:
A Reuters cikke nyilván hullámokat kavart az EU-csúcson, az érintett, Michel Barnier a Twitteren (angolul) cáfolta, hogy ragaszkodna a franciához a Brexit tárgyalásokon. Nem tett ilyen értelmű nyilatkozatot. A tárgyalások nyelvéről azonban meg kell majd állapodniuk a feleknek. A brit miniszterelnök ezzel kapcsolatban csak annyit jegyzett meg, az a legfontosabb, hogy a brit érdekek érvényre jussanak a folyamatban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.