Gazdaság hvg.hu 2016. augusztus. 30. 18:29

Nemzeti büszkeség félretéve: Francia vonat Amerikában

Az amerikaiak nagyra értékelik a francia gasztronómiát, imádják a bordeaux-i borokat és a kitűnő sajtokat. De a francia ipar termékei iránt mérsékelt az érdeklődés. Ezért számít most történelmi áttörésnek, hogy az USA szövetségi vasúti társasága, az Amtrak a francia Alstomtól rendelt meg 28 új szerelvényt, 2 milliárd dollárért.

Ekkora üzletet még sose kötött az Alstom az USA-ban.  A 300 kilométeres sebességgel száguldó szuper expresszek Washington New York és Boston között közlekednek majd. Az Amtrak egyébként tárgyalásban áll az Alstommal a pálya felújításáról is, és a franciák ezen a téren is nyerésre állnak. A hír hallatára alaposan megugrott az Alstom részvények árfolyama. A francia cég tehát Amerikában lepipálta vetélytársait, a német Siemenst és a japán Mitsubishi Heavy Industries-t, továbbá a kanadai Bombardier-t, amellyel korábban együtt már szerelt össze Amerikában közlekedő szerelvényeket.

Az USA sokáig hezitált a szuper expressz hálózat kiépítésével, és inkább a közúti és légi közlekedést preferálta. De most már a nyugati partra is expressz vonalakat terveznek, 2030-ig elkészül a San Francisco-Los Angeles vonal. Az Alstom vadonatúj, „Avelia Liberty” nevet viselő szerelvényei „Made in USA” termékek lesznek, hiszen a New York állambeli Hornellben készülnek majd.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.