A briteknek meg kell fizetniük a kilépés árát. Ezt hangsúlyozta Sigmar Gabriel német gazdasági miniszter, alkancellár. Angela Merkel óvatosabban fogalmazott, amikor az ARD-nek nyilatkozott a hétvégén: ne rohanjunk! Megfontoltan kell döntenünk a Brexit ügyében.
A német kancellár folyamatosan egyeztet, mert szeptember 16-án Brexit-csúcs lesz Pozsonyban. Közben Theresa May brit miniszterelnök Brexit-tanácskozást hívott össze szerdára. Az új Vaslady világossá tette: idén nem nyomja meg a kilépés gombját. Jövőre ugyanis választások lesznek Franciaországban, Olaszországban és Németországban. Ki tudja, hogy ki lesz hatalmon a Brexit-tárgyalások idején, melyek akár két évig is elhúzódhatnak.
Nincs à la carte EU! – ezt üzenik a németek Nagy-Britanniának. A Brexit nem annyira gazdasági, hanem inkább lélektani és politikai probléma. Ha nem tudjuk jól kezelni, akkor az egész Európa eltűnhet a lefolyóban – hangsúlyozta a német gazdasági miniszter. A brit kormány szeretne megmaradni az 500 milliós európai piacon, de nem kívánja fenntartani a szabad munkavállalási jogot az EU-polgároknak a saját országában. Berlin álláspontja az – és ebben a tagállamok többsége egyetért –, hogy az emberek és áruk szabad áramlása az EU lényeges alapelve. A kettőt szétválasztani nem lehet.
Nemrég Merkel kancellár egyik bizalmasa üzente meg a londoni Citynek, hogy nem tarthatják meg az európai útlevelet a kilépés után. Ez nagy csapás lenne a Citynek, mely jelenleg Európa pénzügyi fővárosa. Ám Frankfurt, Párizs és Dublin ugrásra kész, hogy átvegye ezt a szerepet. Európa egysége megbomlott a Brexit-népszavazással. A világ most úgy néz Európára, mint meggyengült egységre. Mi lesz, ha további kilépések lesznek? – tette fel a kérdést a német alkancellár. Sigmar Gabriel számára nem kétséges, hogy ezt mindenáron meg kell akadályozni. Ezt szeretné elérni Merkel kancellár is, aki egységes EU képét szeretné felmutatni szeptember 16-án Pozsonyban.
Fenyegető berlini üzenet a londoni bankároknak
A City búcsút mondhat az európai útlevélnek a brit kilépés után. Ezt nyilatkozta a Bundestag egyik képviselője, akit Merkel gyakran meghallgat ilyen ügyekben. Michael Fuchs a Bloomberg hírügynökségnek elmondta: nagyon nehéz Brexit-tárgyalásokra számít.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.