A Fővárosi Főügyészség másképp értékeli a Bunge Zrt. ügyében lévő további kérdéseket, mint a Fővárosi Törvényszék. Az ügyészség szerint elég széleskörűen nyomoztak, de így sem sikerült megállapítani, ki üzente, hogy kétmilliárd forintért el tudja érni az étolaj áfájának 27-ről 5 százalékra történő csökkentését. Így aztán nem nyomoznak tovább.
A Fővárosi Főügyészség szerint nem indokolt a nyomozás folytatása az úgynevezett kitiltási botránnyal összefüggő bűnügyben – írták csütörtöki közleményükben.
A kitiltási ügyként ismert bűnügyben a június 7-ei ítélethirdetés után a Fővárosi Főügyészségre két, politikusok által jegyzett beadvány érkezett. Ezek szerint az ügy "ma még nem ismert szálait egy újabb vagy további nyomozás során lenne indokolt feltárni".
A 2014 őszén kipattant kitiltási ügyben az Egyesült Államok kitiltott hat, a kormánnyal kapcsolatban álló magyart, de hogy miért, az továbbra sem világos. Egyetlen ügyben indult nyomozás ezzel összefüggésben, miután a Bunge Zrt. lobbistája befolyással üzérkedéssel szembesült.
Az ügyészséghez érkezett beadványok szerint a Fővárosi Törvényszék az ítélet szóbeli indokolásában kifejtette: a vádlott által átadott, az eljárás tárgyát képező korrupciós üzenet valós volt, azt ismeretlen személy küldte, ezt kéne felderíteni. Az egyik beadvány utalt arra is, a nem jogerős ítélet alapján valószínű, hogy további személyek voltak érintettek a bűncselekményekben.
A Fővárosi Főügyészség a két beadványt megvizsgálta, és megállapította, hogy a tartalmuk alapján a már befejezett nyomozás folytatása iránti kérelemnek tekintendők. Megállapították azt is, hogy a beadványok alapján a nyomozás folytatásának az ügyben nincs helye – olvasható a közleményben.
Ügyészség: Nem vezetne eredményre a további nyomozás
Hozzátették, miként azt a bíróság szóbeli indokolásában is megállapította, kiterjedt nyomozás folyt arra nézve, hogy az üzenet küldője lehetett-e a megjelölt személy, azonban ez nem vezetett eredményre.
"A nyomozás azonban még a bíróság szóbeli indokolásában foglaltaknál is szélesebb körű volt, kiterjedt a vádlott kapcsolatrendszerére, ezen belül a sajtóban megnevezett személlyel, illetve gazdaságkutató társasággal való esetleges kapcsolatára, illetve arra is, hogy más, az üzenet küldőjeként szóba jöhető személy azonosítható-e" – közölték. Ilyen kapcsolatot azonban a részletes nyomozás sem tudott feltárni, erre vonatkozó adat nem volt kimutatható a lefoglalt, nagy mennyiségű elektronikus levél, a vádlott ismert telefonkészülékének adatállománya és egyéb bűnjelek elemzésével sem. Ebből adódóan jogalkalmazói mérlegelés kérdése, hogy elkövető társak hiányára vagy ismeretlenségére következtetünk – írta a Fővárosi Főügyészség.
Anélkül tehát – írták –, hogy a tárgyaláson új adat vagy bizonyíték merült volna fel, a bíróság a meglévő, a nyomozás során beszerzett bizonyítékokat az ügyészségtől eltérően mérlegelte, és ez eredményezte azt, hogy ugyanazon bizonyítékok alapján a bíróság más következtetésre jutott. Egyébiránt szóbeli indokolásában a bíróság sem utalt arra, hogy az üzenet küldője a további nyomozás során felderíthető lett volna.
"A tárgyalás eredményeként nem merült fel olyan új adat vagy körülmény, ami – a beadványokban foglaltak vizsgálatára már kiterjedt – korábbi nyomozás folytatását indokolná" – zárta közleményét a Fővárosi Főügyészség.
A bíróság szerint valós, az ügyészség szerint színlelt volt a lobbiajánlat
A Fővárosi Törvényszék június 7-én befolyással üzérkedés miatt két év, három év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte nem jogerősen azt a férfit, aki 2014 májusában egy találkozón azt állította az amerikai étolajgyártó Bunge Zrt. lobbistájának: kétmilliárd forintért eléri hivatalos személyeknél, hogy az étolaj áfája 27-ről 5 százalékra csökkenjen.
Az ügyészség szerint az ajánlat pusztán színlelt volt, a bíróság ugyanakkor azt állapította meg, hogy a konkrétumokat tartalmazó ajánlat valós volt, az ajánlattevő azonban ismeretlen maradt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.