A Külgazdasági és Külügyminiszter a bolgár és a szerb energiaügyi miniszterrel is egyeztetett, valamint ellenőrizte, hogy megfelelően érkeznek-e a szállítmányok. Szijjártó New York-ban az ENSZ mellett magyarországi befektetőkkel is tárgyal, a kínai Semcorp az eredeti háromszorosára emelheti a beruházásai értékét.
Konyhánk sajnos komoly hulladéktermelő lehet, gondoljunk csak az élelmiszerek csomagolására, a zöldségek és gyümölcsök nejlonzacskóira és dobozaira, a sok feleslegesen elhasznált vízre és energiára. Olyan egyszerű, könnyen betartható tippeket, trükköket osztunk meg cikkünkben, amelyekkel rengeteget tehetünk a környezetünk védelmében.
A Fővárosi Főügyészség másképp értékeli a Bunge Zrt. ügyében lévő további kérdéseket, mint a Fővárosi Törvényszék. Az ügyészség szerint elég széleskörűen nyomoztak, de így sem sikerült megállapítani, ki üzente, hogy kétmilliárd forintért el tudja érni az étolaj áfájának 27-ről 5 százalékra történő csökkentését. Így aztán nem nyomoznak tovább.
Szakértők szerint csak áfacsalással lehet elérni, hogy a magyar termékeknél 100-200 forinttal olcsóbban adhassák az import termékeket. Az egyik terméken Horvátországot tüntették fel származási helyként, pedig ott nem is terem napraforgó. A gyanús étolajakat forgalmazza a CBA is.
Bár a bíróság kedden azt mondta ki, hogy az amerikai kitiltási botránnyal kapcsolatos korrupciós ügyben elítélt férfi csak közvetítő volt, az ügyészség nem megy utána a felbujtóknak.
Nagyon másképp fest a történet annak az embernek a szemszögéből, akit a 2014 őszén kirobbant amerikai kitiltási botrány miatt vádlottként a bíróság elé citált az ügyészség. Elkezdődött a per, ahol a vádlott mellett egy tanút is meghallgat a bíróság.
Nem ismeri azt a személyt, akit az ügyészség megvádolt a kitiltási botránnyal kapcsolatban, nem vezetett semmilyen tárgyalást és nem is lobbizott a Bunge érdekében – nyilatkozta a Századvég Gazdaságkutató Zrt. igazgatóságának elnöke.
Október vége óta nyomoz a rendőrség ismeretlen tettes ellen befolyással üzérkedés miatt a Bunge amerikai étolajgyártó céget érintő ügyben - értesült az MTI pénteken. Az ügyet az Index hozta nyilvánosságra, amely szerint az amerikai céget kormányközeli vállalatok keresték meg azért, hogy a vele kötendő stratégiai megállapodás révén szerzett pénzek egy részét visszacsorgassa.
Közel kéttucatnyi étolajmárkát, importőröket és forgalmazó cégeket nevezett meg, szállítóleveleket, számlákat, konkrét áfacsalási sémát ismertetett 2012 elején egy részletes anyagában az amerikai Bunge étolajgyártó cég, amelyet eljuttatott az adóhatóság központi hivatalába, és amelyik a hvg.hu birtokába került. De már előtte pár hónappal is adott át információkat az őket ellehetetlenítő, egyre durvább méretűvé dagadó áfacsalásról. A listára került étolajmárkákat három évvel később, ma is ott találjuk a boltok polcain. Vagy nagyon hasonló márkák gyanúsan olcsók: ugyanazon a polcon van Sunol, Suniol és Szaniol, ugyanolyan áron, de durván 100 forinttal olcsóbban, mint a Bunge által gyártott Vénusz étolaj. Az adóhatóság hallgat, mint a sír, a Bunge nem cáfolta információinkat.
Tállai András nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár csütörtökön arról beszélt, hogy az amerikai Bunge élelmiszer-ipari vállalat érintett lehet áfacsalásos gabonakereskedelmi ügyekben. A Bunge erre pénteken úgy reagált: nem állnak semmilyen áfacsalással összefüggő vizsgálat alatt, és mindenben eleget tesznek a magyarországi adózási követelményeknek.