Gazdaság MTI 2016. június. 23. 05:28

Gyanúsan olcsó étolajak jelentek meg a boltokban

Szakértők szerint csak áfacsalással lehet elérni, hogy a magyar termékeknél 100-200 forinttal olcsóbban adhassák az import termékeket. Az egyik terméken Horvátországot tüntették fel származási helyként, pedig ott nem is terem napraforgó. A gyanús étolajakat forgalmazza a CBA is.

Miután szerdán adtunk hírt egy 2011 és 2013 között étolajban utazó állítólagos maffia elleni hatósági fellépésről, a Magyar Nemzet arról számol be, hogy ismét gyanúsan olcsó, cseh, ukrán, szerb és horvát gyártmányú étolajak jelentek meg az áruházakban, szakértők szerint a Magyarországon előállított termékekhez képest 100-200 forintos árkülönbséget áfacsalással lehet csak elérni.

A lap szerint a Magyarországon előállított étolaj jellemzően 400-510 forint literenként, míg az említett külföldi termék között akad olyan, amit 309 forintért árulnak. A szakértők szerint rendkívül furcsa, hogy például az egyik terméken Horvátországot tüntették fel gyártóként, ahol gyakorlatilag nem terem napraforgó, amiből étolajat lehet készíteni.

Bizonytalan hátterű, meghatározhatatlan telephellyel rendelkező külföldi cégek kerültek az étolajak címkéire a vizsgálatot végző csoport szerint. Ez azért gyanús, mert a csalók, kihasználva a határok átjárhatóságát és az ellenőrzés "hihetetlen" hiányosságait, körhintacsalás során beviszik a például Ukrajnában áfamentesen megvásárolt árut Szlovákiába és onnan Magyarországra – írták.

A gyanús étolajakat forgalmazó egyik hálózat, a CBA kommunikációs igazgatója szerint partnereiket alávetik a kereskedelemben szokásos ellenőrzési eljárásoknak a szerződéskötések előtt. Hozzátette, a szállító nyilatkozik arról, hogy az áthárított áfát a költségvetéssel szemben elszámolja.

A lap által idézett szakértői csoport 2011-ben már feltárt egy hasonló ügyet az amerikai Bunge étolajgyártó kérésére, akkor 2,3 milliárd forintos áfacsalásra derült fény.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.