Oknyomozó szervezetek szerint a Cargill, a Cofco és a Bunge olyan termelőtől vásárolt szójababot, aki a kiirtott őserdők helyén termelt.
Három nagy élelmiszeripari vállalatot is azzal vádolnak, hogy szóját vettek olyan termelőktől, akik az Amazonas kiirtott őserdeinek helyén termelnek szójababot – írja a The Guardian.
A lap által idézett oknyomozó riport szerint Cargill, a Cofco és a Bunge vállalatok két közvetítő cégen, az Aliança Agrícola do Cerradon és a kínai tulajdonú Fiagril vállalaton keresztül vásároltak szóját egy farmertől.
A szójabab a világ egyik kulcsfontosságú élelmiszeripari alapanyaga, az ipari állattenyésztésben fontos összetevője a baromfi-, sertés- és szarvasmarha-takarmányoknak – jegyzi meg a Guardian, hozzátéve, hogy az említett három cég korábban azt közölte, hogy nem vásárolnak azokból a termékekből, amelyeket az Amazosan kiirtott őserdeinek helyén termelnek.
A The Bureau of Investigative Journalism (TBIJ), az Unearthed és a Repórter Brasil nevű, oknyomozással foglalkozó szervezetek műholdas adatok alapján azonosították be egy farmert, aki szóját termeszt egy nagyjából 15 négyzetkilométeres erdő helyén. A termelő szállította be a cégeknek a szójababot.
A brazil környezetvédelmi szabályozó hatóság viszont embargót hirdetett és megtiltotta, hogy bárki is vásároljon az őserdőket felégető termelőktől. Van azonban egy jogi kiskapu, amely szerint a kiirtott területekről nem lehet terményt venni, a gazdáktól viszont igen.
A Bunge jelezte, hogy nem vett szóját az érintett területekről, a Cargill azt is állította, hogy biztosan nem vásárolt erdőirtó farmerektől, a Cofco pedig közölte, hogy folyamatosan ellenőrzik, hogy a beszállítók milyen területeken termelnek.
Az érintett farmert egyébként már többször megbüntették, 2013 és 2019 között 12 millió realos (kb. 650 millió forint) bírságot kapott, ennek ellenére továbbra is szállított a vállalatoknak.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Tovább pusztít a tűz az Amazonas vidékén, Bolsonaro a civileket és a bennszülötteket okolja
Egy negyed magyarországnyi terület pusztult el tavaly az Amazonas erdőiben
Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek
Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.