A nemzetgazdasági miniszter csak a sajtóból értesült, hogy mégsem épül szuperkórház Budapesten, pedig erre külön sort tartottak fenn a költségvetésben. Varga szerint évi plusz 800 milliárd hiányzik az egészségügy rendbetételéhez.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár kedden jelentette be, hogy a korábbi hírekkel ellentétben mégsem épül meg a budapesti szuperkórház, ami alaposan meglepte a nemzetgazdasági minisztert, mert mint elmondta, egy külön soron terveztek a kórház építésével a költségvetésben. Varga csak a sajtóból értesült az államtitkár bejelentéséről – derült ki az RTL Klub Magyarul Balóval című műsorában kedd este.
A budapesti szuperkórházból nem először van kavarodás kormányoldalon. Ónodi bejelentése után Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere kedden az Országgyűlésben azt mondta, hogy a budapesti fejlesztésekről még nem született meg a döntés, de hamarosan a kormány eldönti azt a dilemmát, hogy egy nagy új kórházat építenek-e, vagy három-négy súlyponti kórházat fejlesztenek, bővítik a kapacitást.
Varga arról is beszélt a kedd esti műsorban, hogy a kormány igyekezett az egészségügy bérviszonyait rendezni, és folyamatosan dolgoznak a kórházi ellátás színvonalának javításán is. A nemzetgazdasági miniszter úgy véli, bár az ágazatra szánt 177 milliárd forint sok pénz, évi plusz 800 milliárd forint kellene a magyar egészségügy rendbetételéhez, de az ország ezt jelenleg nem engedheti meg magának.
Az egészségügyre jutó pluszforrások nagy részét a kormány beruházásokra és bérrendezésre költi majd, a fennmaradó többlet elosztásáról jelenleg is tárgyalás folyik – mondta a nemzetgazdasági miniszter.
Az európai példa alapján, a kormánynak tartózkodnia kell a független jegybank minősítésétől, főként egy gazdasági miniszternek, akin azonnal számon kérnék a monetáris politika függetlenségét – mondta a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak költéseiről Varga, aki szerint a kuratóriumok döntése, hogy mire költik a jegybank rájuk bízott pénzét. A nemzetgazdasági miniszter szerint érthető, hogy a jelenlegi, kedvező gazdasági periódusban az alapítványok úgy döntöttek, hogy érdemes félretenniük a pénzüket állampapírokba a kevésbé kedvező időkre, és Varga Mihály nem hiányolja, hogy ezt a pénzt nem fizették be a költségvetésbe.
Varga Mihály merősítette, hogy a Klik nem fog tovább működni jelenlegi formájában, sok ‘kis Klikre’ bontják majd szét. Varga úgy véli, hogy napjainkban egy jó szakma többet ér, mint egy rossz diploma, így támogatja a szakiskolák számának növelését.
A nemzetgazdasági miniszter a cafeteriáról elmondta, a tervek szerint 50 százaléka lesz majd készpénz, a másik 50 százalékban pedig szűkíteni fogják a lehetőségeket, amire fel lehet majd használni. Varga azt is elmondta, hogy a szociális szférában dolgozók számíthatnak béremelésre, de ennek részleteiről még tárgyalnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.