Charaf Hassan, BME-rektor: Az alapítványi modell számunkra így nem pálya

8 perc

2024.12.03. 11:20

2024.12.03. 12:23

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem július 1-jén hivatalba lépett új rektora, Charaf Hassan célul tűzte ki, hogy a BME nyolc éven belül Európa tíz legjobb műszaki egyeteme között lesz. Az államháztartás merev szabályai nem kedveznek a fejlődésnek, ezért teljesen átszabná az egyetem működési kereteit.

A BME azon kevés egyetemeink egyike, amelyek megmaradtak állami fenntartásban. Ön viszont többször is kijelentette, hogy a modellváltást tartaná jó iránynak. Alapítványi kézbe kerül hamarosan a BME?

Nekem egy politikám és egy vallásom van, azt úgy hívják, hogy BME – ennek megfelelően állok ehhez a kérdéshez. A modellváltás nem cél, hanem az egyik lehetséges eszköz. Az eszközök tárháza pedig sokkal szélesebb, mint hogy leragadjunk a közfeladatot ellátó vagyonkezelő alapítványi (KEKVA) modellnél. Van tehát mozgásterünk, nem is kicsi, arra, hogy megtaláljuk azt a működési és finanszírozási formát, ami segíti a megújulást, melynek révén a BME a legversenyképesebb európai egyetemek közé verekszi be magát. Ami egyet jelent azzal, hogy hallgatóink eredményei és elhelyezkedési lehetőségei tovább javulnak. Egy biztos: az államháztartás merev szabályai nem kedveznek a fejlődésnek. Az a világ, ahol naponta változik a technológia, nem tűri, hogy hetekig, hónapig hezitáljunk egy döntésen. Az a fajta görcs, ami az államháztartásban jellemző – a pénz mennyiségétől egyébként akár függetlenül is –, nem teszi lehetővé a fejlesztést. Az egyetemnek viszont megállás nélkül fejlődnie kell. Ezt kell megértenie a fenntartónak is.

A BME vezeti a HVG 2025-ös egyetemi listáját
November végén jelent meg a HVG Diploma 2025 című magazinja, a november 4-én készült Charaf Hassan-interjú először ebben volt olvasható. Mint a kiadványból kiderült, a legfrissebb felsőoktatási rangsorban összesítve a BME lett a legjobb egyetem, ezzel leelőzve a korábbi nyertes ELTE-t. A BME mind az oktatói, mind a hallgatói kiválósági rangsorban 2. helyen végzett, előbbiben az ELTE, utóbbiban a Szegedi Tudományegyetem előzi meg
A kiadványban több részrangsor is tanulmányozható, többek között az egyetemi karokról is készült ilyen. E szerint az oktatói kiválóságot tekintve az ELTE Természettudományi kara vezet, második lett a BME Villamosmérnöki és Informatikai kara, holtversenyben a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai karával. A hallgatói kiválóságban a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi kara nyert, a BME Villamosmérnöki kara a 4. helyen végzett.    
A Diploma Magazin, amelyben számos interjú olvasható különböző tudományterületek egyetemi vezetőivel, illetve egyéb hasznos információkat találhatnak az olvasók a felvételi döntésekhez, itt rendelhető meg. A kiadvány cikkeit és rangsorait a hvg360-on és az Eduline-on is olvashatják.

Tehát szándékai szerint a BME nem marad állami fenntartásban, de nem is kerül oly módon egy KEKVA alá, mint a többi egyetem. Mi akkor az elképzelt fenntartói modell?

Sokkal szélesebb perspektívában kell gondolkodnunk, a modellváltás helyett azt mondjuk, hogy teljesen át kell szabnunk az egyetem külső és belső működési kereteit. Ha a KEKVA nem lenne EU-szankciók alatt, akkor azt mondanám, hogy az jó megközelítés. Ma a Műegyetemen fut az országban a legtöbb EU-s projekt, és erről nem mondhatunk le. A BME hallgatói továbbra is több száz egyetemre juthatnak el Erasmus-ösztöndíjjal, ezért is érdemes a Műegyetemet választani, a BME kutatói továbbra is Európa vezető felsőoktatási intézményeivel dolgoznak együtt a Horizon programokban. Ezek nemcsak azért fontosak, mert pár millió eurót jelentenek, hanem azért, mert a BME-t a nemzetközi innováció vérkeringésében tartják, és nagyban segítik abban, hogy a versenyképességünket, beleértve a hallgatóink felkészültségét, fejlődését folyamatosan javítsák. Így aztán a KEKVA mint modell jelen állapotában számunkra nem pálya. Más keretrendszerben kell tehát gondolkodnunk, úgy, hogy abban az állam szerződő félként továbbra is jelen van. Ez utóbbi azért fontos, mert továbbra is küldetésünk a tehetséges magyar diákok számára ingyenesen elérhetővé tenni a versenyképes diplomát műszaki, informatikai és gazdasági területeken.