Kipótolható-e a nyugdíjba vonuláshoz hiányzó szolgálati idő a felmentési idővel?
„Dolgozónk 2016 januárjában 40 év szolgálati idő után nyugdíjba mehetne. A cég, amely jelenleg őt alkalmazza, megszüntetné a tevékenységét, bár még a végelszámolási eljárást nem indította el. Dolgozónkat jog szerint megilletné a 6 hónap végkielégítés, vagy akár a felmentési időre járó díj is. (Nem tartozunk a Kjt. hatálya alá.) Kérdésem: a hiányzó hat hónap szolgálati idő lefedhető-e a hat hónapos végkielégítéssel? – kérdezte az Adózóna olvasója.
A portál azt írja, hogy akkor számít szolgálati időnek a biztosítással járó jogviszony (ideértve a munkaviszonyt is), ha a nyugdíjjárulékot levonják a biztosítottól. Azonban a munkaviszony időtartama nem hosszabbodik meg a végkielégítéssel (akár egy, akár több hónapnyi távolléti díjnak megfelelő összeget kap a dolgozó). Ezért a munkaviszonynak csak a felmondási idővel meghosszabbított részét lehet figyelembe venni szolgálati időként a kérdésben ismertetett helyzetben, de csak akkor, ha a nyugdíjjárulékot levonják a munkavállaló illetményéből, béréből.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.