Gazdaság MTI 2014. augusztus. 25. 15:15

Nem adhatja el a Mol az Ina részvényeit?

Horvát sajtóértesülések szerint egy genfi nemzetközi választott bíróság hamarosan megtiltja a horvát kormánynak és a Mol magyar olajipari társaságnak, hogy eladják INA-részvényeiket a választott bírósági eljárás lezárásáig.

A Mol és a horvát kormány között tavaly szeptember óta folynak egyeztetések az INA horvát olajipari vállalat jövőjéről, de emellett mindkét fél nemzetközi jogi fórumhoz is fordult a tulajdonosi viták rendezése érdekében. A magyar olajipari cég a washingtoni székhelyű Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központját (ICSID), míg a horvát kormány az ENSZ Genfben működő nemzetközi kereskedelmi jogi bizottságát (UNCITRAL) kereste meg a vita rendezése érdekében.

A Jutarnji list című horvát napilap pénteken megjelent számában a választottbírósági eljárást jól ismerő forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a választottbírák ideiglenes intézkedésként hamarosan megtiltják az INA-részvények eladását, s e döntés mindaddig érvényben marad, amíg a bíróság meg nem hozza a döntést a horvát kormány által az UNCITRAL-nál indított eljárásban.

Az Ina megnyomja a piros gombot
Túry Gergely

A hírt kommentálva Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter a horvát közszolgálati televíziónak (HRT) szombaton elmondta: arra számít, hogy a választottbírósági eljárás legalább két évig eltart. Az INA részvényeinek 49,1 százaléka van a Mol tulajdonában, a horvát állam pedig a részvények 44,84 százalékát birtokolja. A Mol rendelkezik az irányítói jogokkal. A horvát kormány és a Mol képviselői július végén tartottak legutóbb - immár ötödik alkalommal - egyeztetést az INA sorsáról, de akkor sem jutottak megállapodásra.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.