Színfalak mögötti egyezséggel érhet véget a Mol–INA-csörte
Tíz napja megállapodtak a felek, hogy mégse a bíróságon vesznek egymáson elégtételt.
Tíz napja megállapodtak a felek, hogy mégse a bíróságon vesznek egymáson elégtételt.
Az UNCITRAL szabályai szerint működő hágai állandó választottbíróság utasítására Horvátországnak és a Mol Nyrt.-nek közös nyilatkozatot kellett kiadnia a köztük lévő perről, a dokumentum tartalmazza azt is, hogy a felek és képviselőik az eljárás lezárásáig nem nyilatkozhatnak az ügyről.
A horvát kormány szerint az általuk kezdeményezett választottbírósági eljárás végén a bíróság kimondta, hogy a Mol-INA megállapodásokat korrupt módon kötötték meg, így azok érvénytelenek. Ezzel a Mol azon korábbi közleményére reagáltak, amelyben a magyar olajvállalat azt közölte ugyanezen bíróság döntéséről, hogy nem rendeli el az INA-részvények eladásának korlátozását, ezért mind a Mol, mind a horvát kormány az eljárás alatt is szabadon értékesítheti részvényeit.
Horvát sajtóértesülések szerint egy genfi nemzetközi választott bíróság hamarosan megtiltja a horvát kormánynak és a Mol magyar olajipari társaságnak, hogy eladják INA-részvényeiket a választott bírósági eljárás lezárásáig.
A Mol-INA tárgyalások egyeztetésére delegált horvát gazdasági miniszter szerint médiakampányt folytat ellene a Mol, hogy ne ő legyen a főtárgyaló, pedig a horvát kormányban szerinte mindenki ugyanazt az álláspontot képviselné, mint ő.
Két nyugati tanácsadócég elemzése szerint több milliárd dolláros veszteséget okozott a Mol a tulajdonában lévő INA-nak.
Egy későbbi időpontra halasztották az április 29-ére, keddre kitűzött találkozót a horvát kormány és a Mol illetékesei - értesült egy, a horvát tárgyalóküldöttséghez közelálló forrástól hétfőn a Hina hírügynökség.
Visszautasította Hernádi Zsolt egykori főtanácsadója a horvát Jutarnji list hétfői cikkében megjelenteket. A lap azt írta, hogy Tóth József tulajdonrésszel rendelkezett abban a cégben, amely a kenőpénzt kifizette az INA irányítási jogainak megszerzéséért.
Ez egy olyan háború, amelyet én nem kívánok megvívni – mondta Zoran Milanovic horvát miniszterelnök arról, hogy az INA olajvállalat a Mol és a horvát kormány küzdőterévé vált. Aztán azt is meglebegtette, hogy akár másnap alapíthatnának egy másik horvát olajcéget és annak adhatnák az INA-nál lévő koncessziókat.
Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter szerint nem a horvát, hanem a magyar fél dönt arról, hogy eladják-e 49 százalékos részesedésüket az INA horvát olajipari cégben, mert ezek a részvények a Mol tulajdonában vannak.
Az oroszok a szocsi olimpia után kívánják megkezdeni a tárgyalásokat a horvát kormánnyal a jelenleg a Mol és a horvát állam kezében lévő INA-részvények megvásárlásáról, miközben a Mol Nyrt. is sürgeti a horvát kormány és a magyar társaság tárgyalódelegációinak a találkozását – írja kormányközeli forrásra hivatkozva hétfői számában a Jutarnji list.
A Molnak még nem szólt a horvát kormány, hogy perelné őket, de ha így lesz, az olajvállalat áll elébe.