Ez egy olyan háború, amelyet én nem kívánok megvívni – mondta Zoran Milanovic horvát miniszterelnök arról, hogy az INA olajvállalat a Mol és a horvát kormány küzdőterévé vált. Aztán azt is meglebegtette, hogy akár másnap alapíthatnának egy másik horvát olajcéget és annak adhatnák az INA-nál lévő koncessziókat.
Nem jó, ha az INA-t a horvátok és a magyarok küzdőtereként éljük meg – jelentette ki Zoran Milanovic horvát kormányfő egy hétfő esti tévéműsorban. Az index.hr a kormányfőt idézve közli: "a Mol fizetett a részvényeiért, nagyon is megfizette, amiből meghatározott irányítási jogok következnek".
A Mol Nyrt. 2008-ban lett az INA irányítási jogokat birtokló legnagyobb részvényese, az utóbbi időben azonban fagyossá vált a viszony a kisebbségi tulajdonos horvát kormány és a Mol között, és felmerült az is, hogy a Mol eladja az INA-részesedését. Ezzel egy időben folytatódott Ivo Sanader volt kormányfő pere, akit azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadott el, amiért az INA irányítói jogait átengedte. A vád szerint a vesztegető Hernádi Zsolt Mol-vezér volt, és tízmillió eurót fizetett a horvát ügyészség szerint.
Egy hete azonban egy horvát kormánytisztviselő részéről békülékenyebb hangnemű nyilatkozat jelent meg a Jutarnji list horvát lapban, hasonló tartalommal, mint Milanovic interjúja.
Milanovic a mostani nyilatkozatában azt is mondta, hogy "ez egy olyan háború, amelyet én nem kívánok megvívni, tiszta játékszabályokat és olyan vállalatot szeretnék, amely az adott viszonyok között képes a fejlődésre, a foglalkoztatásra, a fejlesztési befektetésekre és a nyereségét visszaforgatja a vállalatba". A kormányfő a Mol-INA-tárgyalásokkal kapcsolatban megjegyezte, ő nem horvát vagy magyar, hanem a résztulajdonos képviselője.
"Elméletileg mi akár már holnap alapíthatunk egy új INA-t és saját magunknak adhatjuk a koncessziókat" – felelte Zoran Milanovic az INA sorsát érintő kérdésre, de erről bővebben nem beszélt.
A Jutarnji list korábban arról írt, hogy a horvát kormány szerint meg kell oldani a Mollal a problémákat, mivel Horvátország abban érdekelt, hogy az INA sikeresen működjön. A lap szerint ez stratégiaváltás, mivel eddig erős politikai és üzleti szembenállás volt tapasztalható, amely káros volt a horvát olajipari cég tekintélyére és üzleti teljesítményére. "Az INA-nak mindenekelőtt egy egészséges és sikeres horvát vállalatnak kell lennie, amelyet végül is mindegy, hogy ki irányít" – nyilatkozta a lapnak korábban egy kormányközeli forrás.
A Mol Nyrt. időközben Mol in Croatia címmel olyan angol honlapot indított, amelyen részletes információkat tett közzé a horvát INA energetikai vállalatban tett befektetéseiről, a gáz keretszerződésről és a horvát kormánnyal folytatott tárgyalásairól.