A kormány elbaltázta a Malév-ügyet
Más kormányok meg tudtak egyezni Brüsszellel a légitársaságaik megmentéséről, a Malévot viszont hagyták bedőlni. Igaz az is, hogy a brüsszeli hozzáállás az állami támogatásokhoz a magyar légitársaság bedőlése után változott meg.
A régióban sokan okultak a Malév rossz példáján és ki tudtak egyezni Brüsszellel: a szomszéd országok megtalálták a módját annak, hogy hogyan lehet az Európai Bizottsággal engedélyeztetni a légitársaságuknak nyújtott állami támogatásukat - mondta a Napi.hu-nak adott interjúban Bognár András, a londoni ICF SH&E légiközlekedési tanácsadója. A globális tanácsadó cég szabályozói, műszaki, pénzügyi és kereskedelmi tanácsadást nyújt légitársaságoknak, reptereknek, pénzintézeteknek, repülőgép gyártóknak, és például az Egyesült Államok egyes hatóságainak is. Van irodájuk Észak-Amerikában, Dél-Amerikában, Európában, Kínában, Ázsiában és Afrikában.
Másrészt az is közrejátszott, hogy a bajba került légitársaságokkal kapcsolatos brüsszeli eljárás később alakult ki, mint hogy a Malév összeomlott. Így a lengyel LOT-nak, a szlovén Adria Airways-nek már nem kell visszafizetnie az állami támogatásokat.
Budapest nem lesz központ
A szakértő szerint Budapest sosem volt igazán jelentős szereplő a légi közlekedésben és fapados csomópont is csak nehezen lehet valamikor, és úgy véli, sosem nyitják újra a bezárt ferihegyi egyes terminált. A forgalom méretét tekintve Bécs már több évtizede leelőzte Budapestet, Prága pedig a 90-es évek végétől kezdett túlnőni rajta.
A kérdésre, hogy a Wizz Airnek hogyan sikerült eredményesebben működni, mint a Malévnek, a szakértő azt mondta, a Wizz Air versenyképesebb, mint a Malév. Másrészt a Wizz Air nem szerezte meg a Malév által használt összes repülési jogot. Csak azokra pályázott, amelyknél üzleti potenciált látott – emelte ki a szakértő. Például a Budapest-Tirana repülési jog ma is kihasználatlan, pedig a Malév sok éven át üzemeltette ezt a járatot. Harmadrészt pedig a Malév sem használta ki Magyarország összes repülési jogát.
A kormány viszont nem tett le arról, hogy egy nemzeti légitársaság erősíthetné Magyarország, Budapest és a ferihegyi repülőtér regionális központi szerepét, ezért a kabinet egy kisebbségi állami tulajdonú cégnek örülne. Bognár András szerint azonban a legtöbb nyilatkozat csak arra szolgál, hogy a Malévért epekedő közönséget csitítgassa. Komoly magánbefektetők eddig nem nagyon láttak fantáziát egy budapesti székhelyű légitársaságban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.