Egy éve nem volt ilyen drága az élelmiszer
2013 májusa óta most a legmagasabb az élelmiszerár-index az ENSZ élelmiszerügyi szervezetének elemzése szerint.
Februárhoz képest nőttek, közel egyéves csúcsra emelkedtek az átlagos élelmiszerárak márciusban az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) csütörtökön közzétett elemzése szerint.
A szervezet által minden hónapban kiszámított élelmiszerár-index márciusban 2013 májusa óta a legmagasabb, 212,8 pont lett, 4,8 ponttal (2,3 százalékkal) meghaladva a februárit. Egy évvel korábban, 2013 márciusában a mutató minimálisan kisebb, 212,4 pont volt.
Az indexet egy szemes terményeket, olajos magvakat, tejtermékeket, húsféléket és cukrot tartalmazó élelmiszerkosár árának változása alapján határozzák meg a FAO szakértői.
Márciusban áremelő hatású volt a kedvezőtlen időjárás az Egyesült Államok déli és középső részén, valamint Brazíliában, de felhajtotta az árakat az a bizonytalanság is, hogy Ukrajna, amely a világ kilencedik legnagyobb búzaexportálója, miként oldja meg a kivitelt a Krím félsziget elvesztésével.
Tavaly összességében 1,6 százalékkal mérséklődtek az élelmiszerárak, ezen belül csökkent az olajos magvak, a cukor és a szemes termények ára, nőtt viszont a tejtermékeké és a húsféléké.
A FAO csütörtökön a szemes termények idei globális termésmennyiségére vonatkozó előrejelzését 6 millió tonnával megemelte, rekordszintre, 2,515 milliárd tonnára változtatta.
A FAO ezzel egy időben 2 millió tonnával, 702 millió tonnára csökkentette az idei búzatermésre vonatkozó előrejelzését, ami azonban így is minden idők második legnagyobb termése lehet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.