Szerda reggel komoly gyengülésnek indult a forint. Az euróval szemben a keddi 302-es szintről szerdán körülbelül bő két óra alatt majdnem 308 fölé gyengült a magyar fizetőeszköz. A forint árfolyamát a feltörekvői piacokon tapasztalható folyamatok, jelenleg elsősorban a török jegybank keddi döntése és a líra gyengülése mozgatja. Ennek eredményeképpen a forint 11 havi mélypontra gyengült az euróval szemben. Szerdán délután eközben Matolcsy is megszólalt: szerinte van még további tér a kamatcsökkentésre. A forint ezek után – a líra gyengülésével párhuzamosan – erőteljes gyengülésbe kezdett, fél háromkor már a 310-es szintet is átlépte a magyar deviza, később 308,6-ig erősödött vissza.
Durván beszakadt szerdán a forint. A magyar fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama a kedd esti-szerda kora reggeli 302,5-ös szintről szinte pillanatok alatt majdnem 308 fölé szaladt. Negyed egy körül ugyanakkor a 307,5-ös szint közelébe csúszott vissza a magyar fizetőeszköz, egy órával később pedig a 307-es szint alá erősödött vissza a forint.
A magyar fizetőeszköz gyengülését a más feltörekvői piaci államokban – Törökországban, Ukrajnában – az utóbbi napokban kibontakozott árfolyamválság okozza. Mivel a forintot általában ezen államok devizáival is együtt adják-veszik a befektetők, így a magyar fizetőeszköz is gyengül. A török jegybank a líra gyengülésének megakadályozására kedden drasztikusan kamatot emelt, 7,75 százalékról 12 százalékra emelték az irányadó kamatlábat. A hírre a török fizetőeszköz 3,5 százalékot erősödött a dollárral szemben, ám ez az erősödés csak átmeneti volt, a szerda reggeli óráktól ismét gyengülni kezdett a líra.
A devizapiacra az is nagy hatással van, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed következő ülésén kiderül, hogy az eszközvásárlási program – a pénznyomda – már megkezdett visszafogását tovább folytatja-e a jegybank. Ez pedig szűkítheti a pénzbőséget, az alacsony kamatokkal eddig operáló feltörekvő piacok pedig kénytelenek kamatot emelni, hogy a befektetők pénzét megfogják (a török jegybank például ezért is emelt most).
Devizakereskedők már korábban is említették, hogy a jelenlegi magyar kamatszint nem elég a forint árfolyamának megtartására. Múlt héten a kereskedők azt mondták, hogy 308 a következő erősebb szint – ha ez elbukik, onnan újabb gyengülés jöhet.
Ha a törökök kamatot emeltek...
Azt gondoljuk, hogy bejött az az elképzelés, hogy gyakorlatilag a török kamatemelés megmutatta a befektetőknek: ki lehet csikarni a kamatemelést – fejtette ki a hvg.hu-nak Kolba Miklós, az ING devizaüzletágának vezetője. Az ING devizakereskedője szerint a feltörekvő piacokon két olyan fizetőeszköz van, amit lehet rángatni: ez a török líra és a magyar forint. A török líránál a belpolitikai helyzet miatt lehetett az árfolyamot rángatni, a forintnál pedig az alacsony alapkamat a gyenge pont. Kolba szerint elképzelhető, hogy az a spekulatív tőke, mely eddig Törökországban próbálkozott, most nálunk jelenik meg.
Az ING devizakereskedője szerint ugyanakkor nagy kérdés, hogy a Fed mit lép ma este, a holnapi nap lehet igazán a vízválasztó. Matolcsy ma délutáni megszólalása Kolba szerint nem egy ad hoc bejelentés, ez már be volt tervezve, de lehet, hogy a jegybankelnök megpróbálja majd nyugtatgatni a piacot. A devizakereskedő emlékeztetett rá, hogy Matolcsyék már most is a korábban vártnál alacsonyabbra csökkentették az alapkamatot, így ha esetleg ezt a szintet – több lépcsőben – emelni kellene, akkor az "nem lenne egy gigantikus probléma".
Arra a kérdésre, hogy a jelenlegi környezetben meddig szaladhat el a forint árfolyama, Kolba azt mondta, hogy látni kell még, hogy ha kinyitnak az amerikai piacok – magyar idő szerint ez délután lesz –, akkor az ottani befektetők mit lépnek. "Elképzelhető, hogy 310-ig is elmegy a forint euróval szembeni árfolyama, ám én azt remélem, hogy inkább az erősödés felé tolják majd az árfolyamot, és megvárják a Fed mai döntését" – emelte ki az ING devizakereskedője.
Matolcsy beszélt: jöhet még kamatcsökkentés
A devizapiaci felfordulás közepette a magyar jegybank elnöke is megszólalt szerdán. Az alapkamattal kapcsolatban Matolcsy az AmCham rendezvényén kitért arra, hogy meglátása szerint továbbra is mérsékelt az inflációs nyomás itthon és az egész eurózónában, ez pedig további teret ad a kamatcsökkentésre. Ez a magyar monetáris politikának a meghatározó aspektusa továbbra is – tette hozzá a jegybankelnök. Az elnök egy meg nem nevezett kommentárt idézve zárásként hozzátette, hogy ha le lehetett csökkenteni az irányadó rátát 7 százalékról 3 százalék alá, akkor az azt bizonyítja, hogy az előző jegybanki vezetés tévedett.
A jegybankelnök megszólalása után újra gyengülni kezdett a forint, a 306,7-307-nél álldogáló eurójegyzések 307,5-ig visszaemelkedtek, mivel Matolcsy további kamatcsökkentés lehetőségéről beszélt, illetve nem alkalmazott szóbeli intervenciót a piacok megnyugtatása céljából. Háromkor a 310-es szintet is áttörte a magyar deviza (háromnegyed órával később a 308,6-os szintig erősödött vissza). A magyar fizetőeszköz árfolyama ugyanakkor nem csak Matolcsy szavaira reagált: a török líra szerda délután fél három körül 2,22-ről 2,32-ig zuhant a dollárral szemben, ez pedig a forintot is magával rántja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.