Mit tegyünk, ha eladják a bankunkat?
A bankárképző alelnöke szerint nincs teendőjük az ügyfeleknek banki tulajdonosváltás esetén.
Nem érinti közvetlen módon az ügyfeleket, ha egy banknál tulajdonosváltás történik, minden korábban kötött szerződés, üzleti tranzakció tovább él – mondta Marsi Erika, a Nemzetközi Bankárképző Központ (NBK) alelnöke.
A témáról a hvg.hu nemrég részletes anyagot közölt, ebben számba vettük, hogy miként alakulnak az ügyfelek folyamatban lévő ügyletei, betét- és hitelpozíciói, és hogy meg tudják-e tartani ügyfélbesorolásukat. A cikket itt olvashatja.
Az utóbbi napokban több esetleges banki tulajdonosváltással kapcsolatos hír is megjelent. Ezek szerint vételi ajánlat érkezett a Raiffeisen Bankra, amely iránt a hírek szerint a magyar tulajdonban lévő Széchenyi Kereskedelmi Bank érdeklődik, az utóbbit azonban eddig direkt módon nem erősítették meg. Tulajdonosváltás előtt áll a Takarékbank is, az állam szeretné értékesíteni törzsrészvényeit.
Marsi Erika elmondta: elvileg semmilyen közvetlen módon nem érinti az ügyfeleket, ha egy hitelintézetnél tulajdonosváltás történik. Minden olyan üzlet és üzleti tranzakció, amit az ügyfél az adott bankkal kötött, ugyanolyan feltételekkel, továbbra is ugyanúgy él és érvényes.
Így a hiteladósok tartozása a tulajdonosváltás után is megmarad, a korábbi feltételekkel kell tovább törleszteni a hitelt. A számla- vagy betéttulajdonosok a szokásos üzletmenetben eldönthetik, hogy akarnak-e továbbra is ügyfelei maradni a banknak, de ez nem a tulajdonosi pozícióban bekövetkezett változás következménye – fűzte hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.