Gazdaság hvg.hu 2014. január. 07. 20:45

Odacsap a mínusz 40 fok a gazdaságnak?

Sokan örülnének most Magyarországon a hidegebb időnek és egy kis hóesésnek - legalábbis az Egyesült Államokban tapasztalható extrém hideg elsőre ezt váltotta ki a magyarokból. Pedig a mínusz negyven fok és a hatvan centis hó komoly erőpróba elé állítja az amerikaikat és a gazdaság teljesítményét. Mégha egyes szektorok hamar kiheverik az elmúlt hetek viszonytagságos időjárását, van, ami csak jópár hónap után talál magára.

Rekordokat döntöget a hideg időjárás az Egyesült Államok és Kanada középső, illetve keleti területein, 20 éve nem látott hideg van egyes államokban. A mínusz 30-40 Celsius fokos hideget halottak, több ezer törölt repülőjárat, autóbalesetek, lezárt vasútvonalak, bezárt iskolák követik az érintett országok különböző régióiban. Indianapolisban autót vezetni sem lehet már, csak akkor, ha vészhelyzetben vagyunk.

Kevesebb autó fogyott, visszaesett a kiskereskedelem

Bár a síterepeknek, a meleg ruházati termékeket árusító boltoknak a gazdaság többi szereplőjének komoly csapás lehet az extrém hideg időjárás. Az Egyesült Államok területének több mint felét érinti a rekordhideg, 100 millió felett van az érintett népesség száma. Egyes autógyártók már arra panaszkodnak, hogy a hideg időjárás visszavetette decemberi eladásaikat, a Customer Growth Partners tanácsadó cég szerint pedig a hideg következtében január másodika óta 4-5 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom. Az emberek egyszerűen nem jutnak el vásárolni, visszaesik a fogyasztás.

Az utakat igyekeznek megtisztítani
AFP / Don Emmert

Egyes elemzők szerint a hideg időjáráskor elhalasztott vásárlásokat a fogyasztók egy későbbi időpontban bepótolják majd, ám bizonyítékok sorakoznak amellett, hogy később nem vásárolnak annyit. Azok a munkáltatók, akik az extrém időjárás miatt nem vesznek fel új dolgozókat, kivárják a rossz idő elmúlását és sokszor még rá is tesznek több napot, míg elindul az álláshirdetés az adott pozíciókra. A rendkívüli időjárási körülmények miatt kiesett béreket az Egyesült Államokban a cégek jelentős része nem pótolja, ezt nem lehet visszaszerezni később.

Visszaeshet az olajkitermelés

A hideg idő hatással van ugyanakkor a háztartások fűtésére, a két-három hétig tartó intenzívebb energiafogyasztás jobban megterheli a családok pénztárcáját, mint egy "normál" téli időszak, az így elfolyt dollárokat pedig az amerikai polgárok már nem költik egy fogyasztási cikkekre, ezek a pénzek nem forognak be a kiskereskedelembe. Az energiacégek bukszáját ugyanakkor a hideg hizlalhatja, ám az extrém időjárás nem biztos, hogy a kitermelői oldalról jót tesz a szektor vállalkozásainak: a nagy hideg miatt bizonyos berendezések kevésbé működnek, a rendkívüli hideg a palaolaj-kitermelés központi területeit érinti az amerikai középnyugaton, így a kitermelés ideiglenes visszesésére lehet számítani, ha marad a rettentő hideg (ez egyes szénbányákra is állhat). Emellett egyes olajfinomítók sem működnek rendesen.

Probléma még az is, egyes üzemekbe nem jutnak el a más városokban készült alkatrészek, így a gyártási folyamat lelassul, esetleg megáll, ez is kiesést okoz. A feldolgozó- és energiaipar, illetve a kiskereskedelem mellett még a közlekedési szektor szereplői járhatnak igazán rosszul. A légitársaságok a több ezer törölt járat miatt kénytelenek a földön tartani gépeiket, a repülőtereken ragadt utasokat a társaságoknak eközben el kell helyezniük szállodákban és az ellátásukra is komoly pénzösszegeket kell költeniük. A földi teherszállítást is megdrágítja az extrém hideg – ráadásul az áruk késve is érkezhetnek meg –, nemcsak a kamionok fogyasztása ugrik meg, hanem maga az üzemanyag ára is növekszik: New Yorkban az olaj és földgáz spot ára emelkedésnek indult, az emelkedést a háztartások, ipari létesítmények nagyobb energiafelhasználása is a magasba hajtja. Texasban például egy megawattóra villamos energia ára először lépte át az 5 ezer dolláros szintet, pár óra alatt 19 ezer százalékos volt az emelkedés.

Kifagyhat a vetés

A hideg komoly gondokat okozhat az amerikai mezőgazdaságban azokban az államokban, ahol nem fedi hótakaró a vetést. Nebraskában például amiatt aggódnak, hogy a hideg miatt kifagy az őszi vetés egy része, ez pedig gyatrább agrárteljesítményt hozhat idén.

Rengeteg a törölt repülőjárat, az utasok a légitársaságoknak szállodákban kell elhelyezniük, ez pluszköltséggel jár
AFP / Stan Honda

A jó hír ugyanakkor az, hogy mindezen negatív hatásokat az amerikai – és a szintén érintett kanadai – gazdaság hamar kiheveri, a korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az átmenetileg gyengébb teljesítményt mutató szektorok pár hét után ismét magukra találnak. Egyes szektorok, mint például a vendéglátás, vagy a belföldi turizmus megsínyli a hideget, az éttermek, egyes szálláshelyek erre az időszakra betervezett bevételeiknek búcsút mondhatnak, ám ez csak kis szeletét jelenti a gazdaságnak. Ha az extrém hideg a következő napokban enyhül, akkor a durva időjárásnak az észak-amerikai gazdaságokra gyakorolt hatása minimális maradhat: 1999-ben is volt egy vihar, abban az időszakban 0,2-0,3 százalékkal csökkent a kanadai gazdaság teljesítménye, ez a visszaesés ugyanakkor az év során teljesen eltűnt.

Magyarország még nem volt ilyenre példa
Kíváncsiak voltunk, hogy Magyarországon volt-e arra példa, hogy az extrém hideg miatt visszaesett-e az utóbbi évtizedekben valamikor a gazdaság teljesítménye, ezért felhívtuk a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) illetékeseit, ahol közölték, hogy ők nem emlékeznek arra, hogy lett volna ilyen. Pár napig tartó hófúvás az utóbbi évtizedekben többször is előfordult, ám annak nem volt hatása a gazdasági teljesítményre. Az extrém hideg – illetve meleg – az agrárium teljesítményére lehet hatással, de a KSH nem készít statisztikákat arra vonatkozóan, hogy a jó, vagy a rossz időjárás miatt volt-e jobb a termés az adott évben, ők csak a tényeket közlik.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

zöldhasú
Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.