Giró-Szász: ideje lehet korrigálnia az Európai Bizottságnak
Az Európai Bizottság prognózisai az előző három évben rendre tévedtek a magyar kormánnyal szemben, lehet, ideje korrigálniuk – mondta a kormányszóvivő a köztévé hétfői műsorában.
Az Európai Bizottság pénteken közzétett előrejelzésben idén 3, jövőre pedig 3,3 százalékos GDP-arányos magyar államháztartási hiányt jósol, és Olli Rehn szerint további intézkedések kellenek a túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséhez – idézték fel a köztévé Ma reggel című műsorában.
Varga Mihály a beszámoló szerint már korábban jelezte, a kormány szerint a bizottság prognózisa téves, az ország jó eséllyel kikerülhet az uniós eljárás alól idén, ehhez pedig nincs szükség pótlólagos költségvetési intézkedésekre. Olli Rehn bejelentette azt is, hogy mindent egybevetve a 20 eljárás alá vont tagállamból háromnak, Lettországnak, Romániának és Litvániának van egyértelmű esélye kikerülni a túlzottdeficit-eljárás alól, emellett két másik országnak, Olaszországnak és Magyarországnak is sikerülhet, ha tartja a költségvetés fenntarthatóságának irányát.
Giró-Szász András hétfőn a köztévében azt mondta, érdekes, hogy Romániával kapcsolatban ez a megállapítás született, miközben IMF-hitelből finanszírozzák magukat. „Mi már három éve 3 százalék alatt vagyunk, de mégsem egyértelmű számukra, hogy ki kell kerülnünk” – fogalmazott a kormányszóvivő.
Hozzátette, a 2014-es hiányt 3,3 százalékra teszi az Európai Bizottság, mindezt azonban úgy, hogy a magyar Országgyűlés még nem fogadta el a jövő évi költségvetést. Nehéz definiálni, mi alapján prognosztizálják ezt a hiányt. Ha azon metódusok alapján, ahogy az előző években tették, akkor ideje korrigálniuk, mert az előző három évben mindig tévedtek a magyar kormánnyal szemben – mondta a kormányszóvivő.
Giró-Szász András a műsorban megismételte, a jövő évben a kormány továbbra is következetes abban, hogy 3 százalék alatt tartja a hiányt, és nem lesz választási költségvetés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.