2013. április. 05. 13:42 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 05. 13:36 Gazdaság

Bejött a Matolcsy-csomag a PSZÁF-nak

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) üdvözli a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön bejelentett, a kis- és középvállalkozások (kkv-k) gazdasági tevékenységét előrelendítő, összesen 500 milliárd forint értékű kezdeményezését - közölte a felügyelet pénteken.

Az MNB csütörtökön három intézkedésből álló programot hirdetett a vállalati hitelezés ösztönzése és a pénzügyi rendszer sebezhetőségének csökkentése érdekében. A jegybank egyrészt - a kereskedelmi bankok útján - a mikro-, kis- és középvállalatokat 250 milliárd forintnyi kedvezményes hitellel támogatná. Másrészt, a kkv-k 250 milliárd forint értékben válthatnák devizahiteleiket kedvezményes kamatozású forinthitelre. 

A program harmadik pillére értelmében a kereskedelmi bankok a jegybankkal kötendő megállapodás alapján mintegy 20 százalékkal, 3600 milliárd forintra csökkentenék a jegybanknál tartott kéthetes jegybanki kötvényállományukat, miközben a jegybank a devizatartalék terhére hasonló értékben biztosítana számukra devizaforrást rövid lejáratú külső adósságuk törlesztésére.

A PSZÁF - a csomag első két intézkedésére utalva -  hangsúlyozta: potenciálisan a teljes kkv-hitelállomány közel 15 százalékát kitevő intézkedések tükrözik azt a törekvést, hogy a lehetséges eszközökkel erősíteni kell a vállalati szféra teljesítőképességét, s ezen keresztül a gazdasági növekedést, a foglalkoztatottság emelését. 

A növekedés beindítása valamennyi gazdasági szereplő közös érdeke és fontos, hogy a program a tartalékok biztonságának megőrzése mellett valósulhat meg - értékelt a pénzügyi felügyeleti hatóság. 

A PSZÁF szerint a devizahitelek forintosítását célzó intézkedés a devizában fennálló kkv-hitelállomány 13 százalékát érintheti, és hozzájárulhat az érintett vállalatok kamatterheinek csökkentéséhez, árfolyamkockázatuk kiiktatásához, egyben hitelképességük javulásához és így áttételesen a banki kkv-hitelállomány minőségének javulásához. 

Az alacsony kamatszint mellett kihelyezendő, céljuk szerint új hozzáadott érték előállítására fordítandó kkv-hitelek növelhetik a fizetőképes hitelkeresletet ebben a vállalati szegmensben, ez pedig végső soron hozzájárulhat a banki hitelaktivitás emelkedéséhez is - tette hozzá a szervezet.

A PSZÁF szerint a jegybanki intézkedéscsomag harmadik pillérétől várt hatás, azaz a rövid lejáratú devizaforrások lecserélése hosszabb lejáratúakra, csökkentheti a magyar nemzetgazdaság forrásoldali sérülékenységét. 

Az, hogy az MNB a végrehajtás kialakításába a piaci szereplőket is be kívánja vonni, elősegíti, hogy a bejelentett intézkedések a leghatékonyabban érvényesülhessenek - értékelt a PSZÁF, hangsúlyozva: fontos, hogy a program kibontásában és végrehajtásában a prudenciális szempontok megfelelően érvényesüljenek.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés