Gazdaság hvg.hu 2012. augusztus. 06. 20:44

Most érdemes bespájzolni az eurót

Most érdemes bespájzolni az eurót annak, akinek kelleni fog a következő időszakban. Ősszel ugyanis megint jöhetnek a bajok: például ha rosszul alakulnak az IMF-tárgyalások, ha megakad az euróövezeti mentőakció, vagy ha elmarad az európai pénznyomtatás.

Két hete szinte töretlenül erősödik a forint: július végén még 290 körül járt az  árfolyam, hétfőre viszont a múlt heti csökkenést követően már 275 forint közelébe esett egy euró ára a bankközi devizakereskedelemben. Ez leginkább ahhoz képest látványos változás, hogy január elején még 324 forint felett járt az euróval szemben, ami az eddigi leggyengébb árfolyam volt.

Ennél még fontosabb hír lehet a többségükben svájci frankban eladósodott devizahiteleseknek, hogy az alpesi deviza sem volt még ilyen olcsó idén: hétfőn majdnem 229 forintig csökkent, míg januárban 266 felett is járt az árfolyam.

Vakációznak

A javuló forintárfolyam egyik kínálkozó magyarázata, hogy az augusztus a vakáció ideje a befektetőknél is, ilyenkor alacsonyabb a forgalom, így kisebbek az árfolyam-ingadozások, amelyek az erősödés irányába tolhatják a devizákat és az értékpapírokat (ugyanis a kisebb ingadozás alacsonyabb kockázatot jelent). Kedvezően hat a forintra az is, hogy más országokhoz képest magas az alapkamatunk, ami magas kamatot tesz lehetővé a forinteszközökön, nagyjából Magyarországon kaphatják az egyik legjobb hozamot. Így az alacsony árfolyam-ingadozással kombinálva komoly vonzerőt jelent a befektetési lehetőségeket kereső piaci szereplőknek. (Pedig az alacsony forgalom egyébként azt a kockázatot is hordozza, hogy hirtelen elszáll az árfolyam, ugyanis ilyenkor kisebb eladásokkal is be lehet mozgatni).

AP

Mindemellett az elemzők szerint pozitívan hathat a forintra az is, hogy elkezdődtek az IMF-EU-tárgyalások. Viszont egy esetleges megállapodás hiányában már nem lesz fenntartható a jelenlegi „erős” árfolyam – mondta a hvg.hu-nak Gabler Gergely, az Equilor elemzője. Az optimista hangulat ellenére ugyanis a magyar kockázatok továbbra is fennállnak: csökkennek a beruházások, recesszióban a gazdaság, és a költségvetés körül is komoly bizonytalanságok vannak (például nem lehet tudni, miből akarja a kormány finanszírozni a nemrég bejelentett 300 milliárdos munkahelyvédelmi programot).

És pénznyomtatásra várnak

A másik fontos körülmény, ami pozitívan hathat a forintra, hogy a piacok ismét azt árazzák, hogy enyhülhetnek az euróövezet feszültségei, ami kedvezően hat a forint árfolyamára és a forintban jegyzett befektetési eszközökre – emelte ki legfontosabb okként Gabler Gergely és Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere is. Másképpen fogalmazva, a befektetők most arra spekulálnak, hogy beindul az európai pénznyomda, ahogyan az július végén az Európai Központi Bank (EKB) elnökének szavaiból kihallható volt – mondta Sarkadi-Szabó Kornél, a Hungária Értékpapír Zrt. stratégiai igazgatója. Mario Draghi EKB-elnök alig két hete azt mondta egy konferencián, hogy az EKB kész bármit megtenni, amire felhatalmazása van, hogy megmentse az eurót, és határozottan utalt arra, hogy kész újra állampapírokat vásárolni azokban az euróövezeti államokban, amelyeknek a finanszírozási költségei túlságosan megugranak (mint az utóbbi hetekben Spanyolországnak).

AP / Michael Probst

Az EKB állampapír-vásárlása lejjebb nyomná a bajba kerülő országok hozamait, és gyakorlatilag ugyanolyan pénznyomtatásnak (másképpen mennyiségi lazításnak) felelne meg, mint amit az Egyesült Államok, Japán és Anglia már régóta alkalmaznak. A Hungária Értékpapír Zrt. stratégiai igazgatója szerint a befektetők arra is számítanak, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a negyedik negyedévtől szintén felújítja az állampapír-vásárlási programját. Sarkadi-Szabó Kornél szerint most azt láthatjuk a piacon, hogy a befektetők erre számítva a magyarhoz hasonló kockázatosabb eszközökbe is hajlandók elhelyezni a pénzüket, amiket eddig kockázatmentesebb befektetésekben (például pénzpiaci alapokban) tartottak.

Érdemes eurót venni

Ebből a helyzetből azonban több elemző szerint nem lehet arra számítani, hogy a következő pár hónapban minden hasonlóan jól alakul. Még az is lehet, hogy ősszel vad csapkodásba váltanak a piacok a mostani nyugodt üzemmódból. Az Equilor elemzője szerint például ősszel mindenképpen jön egy korrekciós hullám, úgyhogy érdemes most bezsákolni az eurót, ha valaki még szeptemberben el akar menni nyaralni.

A svájci frankkal szemben legfeljebb ezzel a korrekcióval mozdulhat újra gyengébb irányba a forint az elemzők szerint, ugyanis a svájci jegybank tartja az euróval szemben beállított 1,2 euró/svájci frank árfolyamot, és várhatóan a következő időszakban is így marad ez. Mivel a svájci frank olyan deviza, amin elsősorban a befektetők kockázatkerülése miatt folyton vételi nyomás van, ezért ha a svájci jegybank nem tartaná az árfolyamot, jelentősen megerősödne az euróval szemben. Ez fájna a magyarországi devizahiteleseknek, ugyanis azzal járna, hogy forintban nagyon megugrana a scájci frank ára. Az utóbbi időszakban felmerültek olyan félelmek, hogy a jegybank elengedi az árfolyamot az erősödés irányába, de a hvg.hu által megkérdezett elemzők erre nem látnak esélyt.

Az eurózóna felől jöhet a vihar

Ősszel az eurózóna felől is jöhetnek még problémák, ugyanis ha a valutaövezet nem tartja a víz felett az adósságválságba sodródott, periférián lévő államait (Spanyolországot, Olaszországot, Görögországot), vagy valami megakasztja a folyamatot, akkor komoly lejtmenetbe válthatnak a piacok. Ilyen akadálynak bizonyulhat például a német alkotmánybíróság, amely szeptemberben dönt arról, hogy elfogadhatja-e Németország az eurózóna stabilitását biztosító mechanizmusban (European Stability Mechanism, ESM) való részvételt – mondta a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere. Azt viszont, hogy mi lesz, ha az euróövezeti államokkal gondok lesznek, és még a pénznyomda sem indul be, nem lehet megjósolni – tette hozzá Sarkadi-Szabó Kornél.

Az ESM

Az euróövezeti országok pénzügyminiszterei januárban állapodtak meg arról, hogy még idén létrejön a zóna stabilitását biztosító állandó mechanizmus (European Stability Mechanism, ESM), ami a jelenlegi, 1000 milliárd eurós ideiglenes, jövő nyárig érvényes eszközt (EFSF) váltotta volna fel júliustól. Az ESM beindítása azonban késik (talán őszre várható), és a szükséges forrás is lassabban jön össze a tervezettnél. Elvileg akár 500 milliárd eurós pénzügyi támogatás nyújtására is képes lenne az alap, ami a finanszírozási nehézségekkel küzdő államoknak adott esetben nagyon jól jöhet. Azonban csak olyan országok vehetik majd igénybe, amelyek ratifikálják a fokozott pénzügyi fegyelemről szóló paktumot is, vagyis szigorú fiskális politikát folytatnak.

Az eurózóna mellett még az Egyesült Államok felől is adódhatnak problémák ősszel, ugyanis Amerikában elvileg automatikus hiánycsökkentésre lenne szükség, ami például együtt járhat a válság kitörése körül a reálgazdaság felpörgetésére adott adókedvezmények visszavételével. Ez azonban befékezheti az USA gazdaságát, ami szintén rossz hatással lenne a piacokra Bebesy Dániel szerint.

Sarkadi-Szabó Kornél szerint mindemellett azt is számításba kell venni, hogy novemberben amerikai elnökválasztás, jövőre pedig német választások lesznek. Ez rövid távon megköti a politikai döntéshozók kezét: a németek például biztosan csak olyan lépéseket vállalnak majd be, amellyel – legalábbis szerintük – nem akasztják meg a német gazdaság stabilitását, növekedését és nem veszélyeztetik a német megtakarítások reálértékét.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.