Világ hvg.hu 2024. november. 30. 20:16

Amíg a világ nem figyelt, újra fellángolt a szíriai polgárháború

A damaszkuszi rezsim szövetségesei mással vannak elfoglalva, de az orosz erők már légicsapásokkal támogatják Bassar al-Aszad elnököt. Aleppót a 2016-os győzelem, a háború egyik legfontosabb fordulópontja óta szilárdan a kormány tartotta a kezében, most úgy tűnik, néhány nap alatt kicsúszott a kezükből az irányítás. A milíciák már az ország középső része felé haladnak.

  • Bassar al-Aszad elnök rezsimjével szemben álló milíciák meglepetésszerűen, néhány nap alatt elfoglalták Szíria második legnagyobb városát, Aleppót.
  • A városból légicsapásokat is jelentettek, a kormányhadsereg ellentámadást ígért, de tucatnyi katonájuk halt meg. A lázadók elfoglalták a repülőteret is, és tovább nyomulnak előre.
  • Az Aszadot támogató iráni és az orosz külügyminiszter telefonon egyeztetett, Lavrov török kollégájával is beszélt. Ankara az ellenzéki milíciák egyik legfontosabb külföldi támogatója.
  • Aszad a legnagyobb kihívása előtt áll, miközben az oroszokat Ukrajna, Iránt a közel-keleti forrongás foglalja le.

Miközben a fél világ az ukrajnai háborúval és a közel-keleti fejleményekkel van elfoglalva, Szíriában a geopolitikai felfordulást kihasználva támadást indítottak Bassar al-Aszad elnök rezsimje ellen a lázadók. A meglepetésszerű offenzívában a szíriai ellenzéki erők mindössze néhány nap alatt ellenőrzésük alá vonták az ország második legnagyobb városa, Aleppó nagy részét, és több tucatnyi kormánykatonát megöltek.

A CNN által ellenőrzött felvételek szerint a lázadók nagy területeket foglaltak el a városban. Lázadó harcosokat láttak kulcsfontosságú helyszíneken, az egyik videón az egyik központi téren fegyveres férfiak lengetnek ellenzéki zászlót. Egy másik felvételen lázadók láthatók az Aleppó központjában található fellegváránál. A lázadók azt állítják, hogy város repülőterét is elfoglalták, ezt azonban eddig független források nem erősítették meg. A BBC azonban olyan videókat közölt, melyeken lázadók láthatók a repülőtér területén.

Az al-Kaida globális hálózatából kivált Hajat Tahrír as-Sám (HTS) szíriai dzsihadista lázadók 2016 óta először törtek be az ország második városába. Jelenleg emellett mintegy 70 települést tartanak ellenőrzésük alatt Aleppó és Idlíb tartományban. Az ENSZ szerint az összecsapásokban legkevesebb 27 civil is meghalt, köztük gyerekek is.

Úgy tűnik, hogy az előre nyomuló lázadók kevés ellenállásba ütköztek a szíriai hadsereg részéről, és több, Aleppóban tartózkodó lakos azt mondta a CNN-nek, hogy a város területein minimális harcok voltak. A szíriai hadsereg viszont azt közölte, hogy több tucat katonája esett el. A lázadók Aleppóban kijárási tilalmat vezettek be.

A kétmilliós város egyébként sokáig volt a szíriai ellenzék központja, a kormányerők csak orosz segítséggel tudták visszafoglalni.

Nyomulnak tovább

A lázadók azóta már az ország középső része felé nyomulnak előre, és elérték a középnyugat-szíriai Hama tartományt, amelynek északi térségében több települést elfoglaltak. A londoni székhelyű, kiterjedt szíriai aktivista hálózattal rendelkező Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) szerint a lázadók előretörése a térségbeli erők jelentős átcsoportosítását idézte elő: több helyen visszavonultak az Irán által támogatott milíciák, és a kurd alakulatok is elmozdultak eddigi állásaikból Aleppó északnyugati elővárosaiban.

Rámi Abdel-Rahmán, az OSDH vezetője azt mondta: a szíriai kormányerők “teljes összeomlása” folyik éppen Szíriában. A szíriai védelmi minisztérium azonban szombat este közleményt adott ki, amelyben azt állította, alaptalanok azok a hírek, amelyek szerint a hadsereg kivonult volna Hama tartományból.

„Megerősítjük, hogy fegyveres alakulataink tartják pozícióikat Hama tartomány északi és keleti részében, és készen állnak arra, hogy visszaverjék az esetleges terrortámadásokat” – közölte a tárca.

Geopolitikai játszmák

A szunnita (az iszlám két nagy irányzata közül a népesebb) lázadókat alapvetően Törökország támogatja, míg a síita (a másik nagy irányzat) szíriai rezsim eddig Iránra és Oroszországra támaszkodhatott. Jelenleg azonban Oroszország le van kötve Ukrajnában, Irán pedig meggyengült az Izraellel folytatott proxy háborúban, az általa szponzorált terrorszervezetek, a Hezbollah és a Hamász súlyos vereségeket szenvedtek az utóbbi hónapokban.

Bassár el-Aszad talán az eddigi legnagyobb kihívása előtt áll, Aleppóban már tépik le az arcképét ábrázoló drapériát
Mohammed AL-RIFAI / AFP

Az iráni és orosz külügyminiszter szombaton már egyeztetett telefonon, támogatásukról biztosítva a szíriai vezetést. Moszkva közlése szerint be is avatkoztak a harcokba: az orosz légierő pénteken légi offenzívát indított a szíriai fegyveres ellenzéki erők ellen Aleppó és Idlíb tartományokban. A BBC szerint pedig Aleppóban is bombáztak. Meg nem erősített hírek szerint Bassar al-Aszad visszarepült Damaszkuszba Moszkvából.

Két szíriai katonai forrás szerint Oroszország további katonai segélyt ígért Damaszkusznak, amely a következő 72 órában érkezik.

Aleppóban kijárási tilalmat vezettek be a milíciák.
AAREF WATAD / AFP

A térségben van még két erőcsoport, akiket érdemes megemlíteni. A szíriai kurdok, akik az ország egy jelentős részét az ellenőrzésük alatt tartják, és összetűzésbe kerülhetnek a Törökország által támogatott lázadó erőkkel, valamint az ISIS, az Iszlám Állam, amelyik még mindig aktív a térségben, és mindenkivel harcban áll az eddig felsorolt szereplők közül.

A 2011 óta tartó polgárháború során több mint 30 ezer ember vesztette életét csak az Aleppó birtoklásáért folyó harcokban, az országban pedig még ennél is sokkal többen meghaltak, és rengetegen elmenekültek. A háború ugyan hivatalosan azóta sem ért véget, de a nagyobb harcok évekkel ezelőtt leálltak, miután Irán és Oroszország segített Aszad kormányának, hogy megszerezze a legtöbb terület és az összes nagyobb város feletti ellenőrzést.

Aleppót a 2016-os győzelem, a háború egyik legfontosabb fordulópontja óta szilárdan a kormány tartotta a kezében.

(Reuters, CNN, BBC, MTI)

Hirdetés