Hamecz: két rossz hír a gazdasági növekedésben bízóknak
A gazdasági növekedésben bízók számára rossz híreket közöl a Heti Válaszban megjelent cikkében Hamecz István volt MNB-alelnök, aki szerint a magyar gazdaságpolitika az új kormány alatt is azon a pályán halad, ahol az azt megelőző nyolc évben.
Az elmúlt két évben a magyar gazdaságpolitikának nem sikerült letérítenie a gazdaságot arról a pályáról, amelyet 2002 óta követ, vagyis a környező országok és a köztünk lévő fejlettségbeli különbségek nőnek – írja Hamecz István a Heti Válaszban megjelent, a kormány elmúlt két évét értékelő írásában.
Hamecz szerint ez azt jelzi, hogy a kormánynak nem sikerült áttörést elérnie a magyar gazdasági szereplők várakozásaiban. Az pedig, hogy ma már várakozási problémákkal állunk szemben, jól mutatja, hogy a kormányzat az elmúlt két évben számos statisztikai cselt alkalmazott annak érdekében, hogy keresleti lökést adjon a gazdaságnak – értékel a volt jegybanki alelnök. Az így kiengedett forrásokat viszont a gazdasági szereplők elnyelték, mint sivatagi homok a vizet, vagyis bebizonyosodott, hogy kis nyitott gazdaságokban a kereslet egyoldalú gerjesztése a növekedés beindításának nem hatékony eszköze – fogalmaz Hamecz, aki jelenleg az OTP Alapkezelő elnök-vezérigazgatója.
A szerző arra is utal, hogy a kormánynak az elosztási viszonyokat megváltoztató intézkedései időnként a visszájára fordultak, így például a végtörlesztés az átlagos adós helyzetét rontotta, közben a bankrendszert is lebénította, így a térségben egyedül itt a hitelfolyósítás még mindig negatív.
A növekedés beindulhat, ám nem ad optimizmusra okot, hogy a magyar beruházási ráta már évek óta alacsonyabb, mint a környező országokban, így a külső fellendülés esetén sem tarthatnánk lépést a szomszédainkkal – írja a közgazdász, aki szerint a másik probléma pedig az, hogy a magyar kormányzat annyira drágán finanszírozza magát, hogy az a teljes adósság átrendeződése esetén növekedésellenes költségvetési kiigazítást eredményez.
Hamecz konklúziója szerint az, hogy tíz éve nem vagyunk képesek felzárkózni, nem a gazdaság, hanem a politikai közösség hibája.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.