Orbán Viktor tegnap előtti bejelentése, mely szerint a Mol kivonul a Nabucco nemzetközi gázvezeték-építési beruházásból, több érintettnél is kicsapta a biztosítékot. Az építési projektbe még csak beszállni szándékozó németek bíznak a Nabuccoban, a román Transgaz szerint pedig az azerbajdzsáni gázt az EU-ba szállító vezeték megépítésének ötlete ma is életképes.
A magyar miniszterelnök Brüsszelben hétfőn arról beszélt, hogy a Mol kihátrál a Nabucco projektből. A magyar olajipari társaság is csak a hírekből értesült Orbán Viktor kijelentéseiről, és bár később egy közleményt is kiadtak, az elhangzottak tartalmával és időzítésével kapcsolatban továbbra is akadnak kérdések és fenntartások.
Bukarestben ma a román Transgaz képviselői - vélhetőleg Orbánra reagálva - jelentették be: ők maradnak a Nabucco projektben, mert "a Nabucco földgázvezeték projekt életképes" - mondta a Reutersnek Ioan Rusu, a vállalat vezérigazgató-helyettese. Rusu szerint jelenleg sok a spekuláció a beruházással kapcsolatban, de ezek alaptalanok.
Hasonló szellemben nyilatkozott a beruházáshoz csak most csatlakozni akaró német Bayerngas szóvivője is, ai szerint függetlenül az újonnan felmerült bizonytalansági tényezőktől, a cég kitart amellett, hogy érdemes beszállnia a vezetéképítésbe. Bayerngas döntése még az idén várható az ügyben. A Nabucco tervet 2002-ben kiötlő OMV azt közölte az üggyel kapcsolatban, hogy jelenleg az eredeti útvonal egy rövidebb változatán dolgoznak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.