2011. december. 20. 15:46 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 20. 15:44 Gazdaság

Az EFSF sorsa függhet az esetleges francia leminősítéstől

Jórészt Franciaország és Németország lehetséges legjobb, "AAA" osztályzatának sorsától függ az euróövezet pénzügyi mentőrendszerének (EFSF) "AAA" adósosztályzata is a legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings keddi londoni értékelése szerint.

Más nagy londoni elemzőházak szerint Franciaország esetleges leminősítésének más okokból is súlyos következményei lennének a valutaunió egészére. A Fitch Ratings keddi elemzésében közölte, hogy miután a minap leminősítés távlati lehetőségére utaló negatívra rontotta az addigi stabilról Franciaország - a második legnagyobb eurógazdaság - államadós-besorolásának kilátását, nőtt az EFSF által kibocsátott adósságpapírok leminősítésének kockázata is.

A cég múlt pénteken módosította negatívra a francia "AAA" besorolás kilátását, az euróövezeti gazdasági-pénzügyi helyzet romlásával, és annak potenciálisan Franciaországra háruló hatásaival indokolva a lépést.

A Fitch a kilátásrontáshoz fűzött londoni elemzésében közölte, hogy szerinte az uniós vezetők által a legutóbbi brüsszeli EU-csúcson tett kötelezettségvállalások nem elégségesek egy olyan teljesen hiteles pénzügyi tűzfal felhúzásához, amely megakadályozhatná az önmegvalósító likviditási, sőt fizetési válság kialakulását egyes "AAA" osztályzatú euróövezeti szuverén adósok esetében.

Ha nincs sokkhatás, marad az adósosztályzat

A hitelminősítő szerint a negatív kilátás azt jelenti, hogy 50 százalék a leminősítés esélye kétéves távlatban. A Fitch egyenes utalást tett ugyanakkor arra is, hogy ha nem következik be valamely érdemi sokkhatás, elsősorban például az euróövezeti válság esetleges drámai súlyosbodásával összefüggésben, akkor a cég 2013-ig nem módosítja a francia adósosztályzatot.

Az EFSF "AAA" besorolásával kapcsolatos keddi elemzésében a Fitch Ratings ugyanakkor kiemelte, hogy véleménye szerint ha az euróövezeti szuverén adósságválság még intenzívebbé válik, az ebből eredő hatásoknak az "AAA" szuverén adósosztályzatú eurótagállamok közül Franciaország lenne kitéve a legnagyobb mértékben.

A Fitch közölte, hogy az euróövezeti pénzügyi stabilitási eszköz lehetséges legjobb adósbesorolását az eurótagállamok 726 milliárd euró értékre szóló, visszavonhatatlan és feltétlen garanciavállalásai támasztják alá. Az "AAA" besorolású valutauniós országok összesített garanciavállalásából Franciaországra és Németországra 369,6 milliárd euró jut, ami az "AAA" osztályzatú szuverén euróadósok teljes garanciavállalásának 80 százaléka.

Az EFSF egy kisebb "AAA" osztályzatú garanciavállaló eurótagország leminősítését még orvosolni tudná készpénztartalékának megnövelésével, "sokkal nagyobb kihívást" jelentene azonban egy nagy garancianyújtó ország, például Franciaország vagy Németország leminősítése - áll a Fitch Ratings keddi londoni elemzésében.

A Capital Economics, a City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza keddi elemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy Franciaország esetleges leminősítésének több más okból is súlyos következményei lennének az egész valutaunióra.

A cég felidézte a Standard & Poor's minapi állásfoglalását, amelyben a hitelminősítő közölte: csak akkor ad "AAA" besorolást az EFSF-nek, ha az euróövezeti mentőeszköz által kihelyezett forrásokat fedezik az "AAA" kategóriás eurótagállamok garanciavállalásai. Az ilyen adóskategóriájú valutauniós országok EFSF-garanciavállalásainak teljes értéke jelenleg 451 milliárd euró, ám ez azonnal 293 milliárd euróra csökken, ha Franciaország elveszti "AAA" hitelminősítői státusát.

Mivel az EFSF már kölcsönzött vagy odaítélt 190 milliárd eurót Görögországnak, Portugáliának és Írországnak, maradna 103 milliárd euró "AAA"-garanciájú kerete, ami "csepp az óceánban" Olaszország 1 900 milliárd eurós közadósságához mérve - áll a Capital Economics londoni elemzésében.

A ház szerint az EFSF el tudná ugyan fogadni az esetleges leminősítést, de ez szinte bizonyosan az eszköz saját hitelköltségeinek jelentős emelkedését okozná, és ez áthárulna az egyébként is bajban lévő országokra.

Nehezen megvalósítható a költségvetési unió létrehozása

A Capital Economics londoni elemzői szerint Franciaország esetleges leminősítésének további, "talán még súlyosabb" következményeként erősödhetnek az euróellenes érzelmek az euróövezet második legnagyobb gazdaságában. Máris egyértelműen mutatja a francia közvélemény kiábrándulását az euróból az, hogy az utóbbi időben növekszik Marine Le Pennek, az euróellenes Nemzeti Front vezetőjének népszerűsége.

A cég idéz egy minapi közvélemény-kutatást, amely kimutatta, hogy jóllehet a franciák 60 százaléka még mindig pártolja az eurót, ez az arány azonban az elmúlt hónapokban hozzávetőleg 10 százalékponttal csökkent.

A Capital Economics szerint mindemellett Franciaország leminősítése az eddigi legerősebb jelzés lenne arra, hogy a válság az európerifériáról most már elkezdett átterjedni a központi tagállamokra is. Ez növeli az eurótérség súlyos recessziójának kockázatát, és egy ilyen recesszió közepette az erősebb eurógazdaságok kevésbé tudnák támogatni a gyengébb tagállamokat, "még akkor is, ha erre egyébként hajlandók lennének".

Mindez együtt a Capitali Economics londoni elemzői szerint megerősíti, hogy nehezen lenne megvalósítható - és a központi eurógazdaságoknak rendkívül sokba kerülne - a költségvetési unió megvalósítása, jóllehet széles körben vallott nézetek szerint ez kínálna megoldást a válságra.

A ház szerint ez rávilágít annak kockázatára is, hogy esetleg a legerősebb eurógazdaságok döntenek a valutaunió elhagyása mellett.

zöldhasú
Hirdetés