Gazdaság hvg.hu/MTI 2011. december. 15. 12:16

Orbán Viktor: "nem ördögtől való" az MNB-PSZÁF összevonás

Orbán Viktor kormányfő Petr Necas cseh miniszterelnökkel találkozott csütörtökön délelőtt. Közös sajtótájékoztatójukon Orbán Viktor arról beszélt: nem szabad elsietni az EU-paktumhoz való csatlakozásról szóló döntést. Az MNB-PSZÁF összevonásának lehetőségéről pedig kijelentette: az "nem ördögtől való".

Orbán Viktor cseh kollegájával találkozott délelőtt. "Nem a magyar pálinka tüzességére, hanem a cseh sör hűvösségére van szükség" - jelentette ki a kormányfő a találkozó után. Szerinte ugyanis az EU-paktumhoz való csatlakozásról szóló döntést nem szabad elsietni, higgadtságra van szükség. Kijelentette: Magyarország semmi olyanhoz nem fog csatlakozni, ami adóharmonizációs lépéseket tartalmaz.

A magyar miniszterelnök leszögezte: "Magyarország számára bár nem "mi okoztuk az eurózóna válságát, de fontos, hogy az eurózóna minél hamarabb leküzdje azt, és mi megoldani sem tudjuk ezt a válságot, de akadályokat sem kívánunk gördíteni az elé, hogy az eurózóna tagállamai megoldják a nehéz, nyitott kérdéseket". Orbán Viktor óriási vállalkozásnak nevezte a közös pénz mögé közös költségvetési politika felépítését, amelyhez Magyarország nevében sok sikert kívánt.

A kormányközi megállapodással kapcsolatban hozzátette: Magyarország a költségvetési fegyelem és kiszámítható gazdaság szempontjából az egyik legjobb az Európai Unióban, mivel külső kényszer nélkül is betartja a pénzügyi ésszerűség szabályait. Éppen ezért Magyarországnak garanciát és biztosítékot nem jelentene egy erős európai költségvetési fegyelem, mert saját érdekünkben még ennél is nagyobb fegyelmet tartunk a pénzügyeinkben - jelentette ki Orbán Viktor.

Orbán Viktor és Petr Necas cseh miniszterelnök a Parlamentben
Stiller Ákos

Petr Necas cseh miniszterelnök szerint Magyarországhoz hasonlóan országának sem lenne előnyös egy olyan uniós megállapodás, amely közvetlen vagy közvetett módon a tagállamok közötti adóharmonizációt irányozná elő. Mint Petr Necas elmondta, Csehország egy kis, exportorientált ország, amely erősen függ az eurózóna helyzetétől, ezért az áll érdekében, hogy helyreálljon az övezet stabilitása. A cseh kormányfő kijelentette, ugyan a visegrádi országok egyeztetik véleményeiket az EU gazdasági problémáinak ügyében, a közös álláspont kialakítását nehezíti, hogy eltérő helyzetben vannak, hiszen míg Szlovákia már az euróövezet tagja, a másik három ország még nem vezette be az uniós fizetőeszközt.

Orbán Viktor hozzátette: Csehország baráti ország, példát tud mutatni, igaz, hozzátette, hogy "Csehországnak szerencséje volt, mert nem volt 20 évig posztkommunista időszaka, mint nekünk". Orbán szerint energetikai együttműködés a kulcs a két ország között. A cseh miniszterelnök, Petr Necas példaként említette a Cez-Mol együttműködést. A második kitörési pont egy katonai együttműködés, erre a cseh miniszterelnök példaként említette helikopterpilóták közös kiképzését, illetve a Gripen-gépen használatba vétele előtt L-159-es gépekkel történő közös gyakorlatokat.

Az atomenergia tekintetében is ugyanazt az elvet vallják, Orbán szerint Magyarországon az atomenergia arányát 40-ről 60 százalékra emelik.

Sem a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) összevonása, sem pedig a két szervezet további egymástól független működése nem "ördögtől való" a kormány szerint, hiszen mindkettőre van példa az Európai Unióban - jelentette ki kérdésre Orbán Viktor.

Stiller Ákos

A kormányfő leszögezte: a magyar jogi helyzet egyértelmű, hiszen az alkotmány külön-külön szabályozza az MNB és PSZÁF alkotmányos helyzetét, ezért a mostani javaslattal az átmeneti rendelkezésekben annak a lehetőségét teremtik meg, hogy amennyiben az Országgyűlés kétharmados törvényben össze akarja olvasztani a két szervezetet, akkor ne kelljen ehhez alkotmányt módosítani.

Orbán Viktor ugyanakkor hangsúlyozta: jelenleg nincs erről szóló előterjesztés az Országgyűlés előtt, van viszont egy olyan jegybanktörvény, amelyet a kormány készített. Ezzel kapcsolatban a kabinet várja az Európai Központi Bank (EKB) véleményét, amelyet már 40 napja kikértek, de amíg ez nem jön meg, addig nem zárják le a javaslat parlamenti vitáját.

zöldhasú
Hirdetés