Gazdaság MTI 2011. október. 12. 09:20

Spanyol és olasz bankokat minősített le a Fitch

A Fitch Ratings összesen kilenc spanyol és olasz bank, köztük a magyarországi CIB Bank anyavállalatának hitelminősítői besorolásán rontott. A magyar piacon ugyancsak szereplő UniCredit bankot leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette.

A legnagyobb európai hitelminősítő azután rontott a spanyol és olasz bankok besorolásán, hogy az előző hét végén leminősítette mindkét országot.

Olaszország esetében arra hivatkozott, hogy az euróövezeti válság intenzívebbé válása jelentős pénzügyi és gazdasági sokkot jelent, Spanyolország leminősítését pedig az övezet válsága mellett azzal indokolta, hogy az egyes régiók költségvetési teljesítménye megnehezítheti a kormány konszolidációs programját.

A Londonban, helyi idő szerint kedden késő este közölt döntésével a Fitch az országok besorolásához igazította a bankok minősítését. A spanyol bankházak közül rontott a Santander, a Banesto, a BBVA, a Popular és a Sabadell besorolásán. Az olasz bankok közül az Intesa Sanpaolo - a CIB Bank anyavállalata -, az Unione di Banche Italiane és a Banca Monte dei Paschi di Siena kapott rosszabb osztályzatot. A Fitch továbbá leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette az UniCredit bankot.

Kedden a Standard & Poor's (S&P) is lépett. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja a teljes spanyol bankrendszert gyengébb országkockázati csoportba sorolta át, arra hivatkozva, hogy erősödnek a dél-európai ország gazdaságát terhelő kockázatok. A spanyol bankszektor országkockázati megítélése így az eddigi 3-as kockázati csoportból a 4-esbe kerül át.

Spanyolország ezzel mások mellett Csehországgal, Szlovákiával, Izraellel és Mexikóval került egy csoportba. A magyar bankrendszer osztályzata 7-es az S&P banki országkockázati besorolási módszertanában.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.