Banki és jogi szakértőket szólaltatott meg a devizaalapú hitelek végtörlesztéséről szóló cikkében a Financial Times.
A londoni gazdasági napilap szerint az osztrák bankoknak "a legnagyobb fejfájást jelenleg Magyarország okozza" a devizaalapú hitelek kedvezményes árfolyamú végtörlesztését engedélyező törvény miatt. A "vitatott intézkedést" várhatóan megszenvedik az osztrák bankok, amelyek csak Magyarországon 5,4 milliárd eurónak megfelelő svájcifrank-alapú hitelt folyósítottak, sok esetben olyan háztartásoknak, amelyek a svájci frank meredek felértékelődése miatt most küszködnek a törlesztéssel.
"Ez egy komoly probléma, amelyet megpróbálunk megoldani" – mondta Andreas Treichl, az Erste bankcsoport vezérigazgatója a Financial Timesnak. Treichl ugyanakkor hozzátette, hogy a kiutat a kereskedelmi bankok, a jegybankok és az adósok közötti megállapodás jelenti, és nem az "állami beavatkozás".
Markus Heidinger, a bankszektorra szakosodott Wolf Theiss ügyvédi iroda jogásza a Financial Timesnak kijelentette, hogy jelentős devizahitelekkel terhelt más közép-kelet-európai országok is "kísértést érezhetnek a magyar példa követésére", a bankok kárára könnyítve állampolgáraik helyzetén. "A bankok ezért harcolnak foggal-körömmel a magyar törvény ellen" – mondta Heidinger a londoni gazdasági napilapnak, utalva a Magyarországon vagy EU-szinten indítható jogi lépések lehetőségére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.