2011. szeptember. 15. 12:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 15. 14:34 Gazdaság

Számos kérdés a chipsadóról: mi lesz a gyakorlat?

A népegészségügyi termékadóról szóló 2011. évi CIII. törvény alapján 2011. szeptember 1-jétől az élelmiszerek egy meghatározott köre után népegészségügyi termékadót kell fizetni. Az érintett vállalatok részéről számos kérdés merült fel az új előírás gyakorlati teljesítésével kapcsolatban.

Az új adó bevezetésével a jogalkotó célja, hogy visszaszorítsa a népegészségügyi szempontból kockázatosnak tartott élelmiszerek fogyasztását, előmozdítsa az egészséges táplálkozást, és forrást teremtsen az egészségügyi szolgáltatások, különösen a népegészségügyi célú programok finanszírozására. Az adót az egyes előrecsomagolt készítmények első belföldi értékesítői, azaz a gyártók, illetve a termékeket külföldről beszerző és belföldön továbbértékesítő személyek, szervezetek kötelesek megfizetni.

Az adókötelezettség a meghatározott szintnél több hozzáadott cukrot tartalmazó üdítőitalokra, energiaitalokra (ezek olyan termékek, amelyek esetében a hozzáadott cukortartalom mellett a hozzáadott koffeintartalom is meghaladja az előírt szintet), és előrecsomagolt cukrozott készítményekre (például cukorkák, csokoládék és egyéb édesipari termékek); valamint a meghatározott szintnél több sót tartalmazó sós snackekre (például chipsek) és ételízesítőkre (beleértve olyan termékeket is, mint például a levesporok) terjed ki. A törvény csak a "fogyasztásra kész" leveseket (ami pl. "konzerv"leves lehet) emeli ki az adókötelezettség köréből.

A cikk folytatásáért kattintson az Adózónára!

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.