A Nemzetgazdasági Minisztérium működött közre annak a zárószavazás előtti módosító javaslat elkészítésében, amely a dohánytermékek jövedéki adójának idei emelését visszavonta – derül ki Balsai István a TASZ-nak írt leveléből.
Nem a dohánylobbi erejére hivatkozott Balsai István a Társaság a szabadságjogokért (TASZ) közérdekű adatigénylésére írt válaszában. Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottság elnökének ismeretei szerint a dohánytermékek jövedéki adójának idei emelésének utolsó pillanatban történő visszavonásában a tervezetért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium illetékes szakmai osztályai működtek közre. Balsai eddig azzal indokolta az évi 20 milliárd forintos adóbevétel-kiesést eredményező módosítást, hogy a dohánylobbi erősebb volt.
Június elején a Nemzetgazdasági Minisztérium nyújtotta be a pénzügyi törvények módosítására vonatkozó javaslatát, amely a vágott dohány adóemelését is tartalmazta. A zárószavazás előtti órákban azonban az alkotmányügyi bizottság felpuhította az erdeti javaslatot.
Balsai előbb a dohánylobbi erejét emlegette az Indexnek, később Lázár János is azt mondta, hogy a minisztérium fújta le az adóemelést. A hvg.hu kérdésére, miszerint miért volt szükség a módosításra, a gazdasági tárca megismételte eddigi álláspontját: a törvényjavaslathoz érkezett, megszavazott képviselői módosító indítvány értelmében a cigaretta és a fogyasztási dohány adója közti különbség jóval kisebb mértékben csökkent volna, ezért alkalmatlan lett a törvényjavaslat eredeti céljainak elérésére. A kérdésre az őszi adócsomagban térnek vissza.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.