A horvát kormány nem a Mol magyar olajcéggel kötött részvényesi szerződést, hanem az INA belső irányítási szabályzatainak egy részét kívánja felülvizsgálni - derült ki az INA felügyelő bizottsági elnökének, Davor Sternnek a Business.hr horvát gazdasági portálnak adott, pénteken közölt interjújából.
A portál szerint a horvát sajtóban gyakran felbukkanó nyilatkozatok ellenére a horvát kormányzati tárgyalócsoport számára a Mol és a zágrábi kormány közötti részvényesi szerződés "egyetlen szegmensében" sem vitatott, s nem kerül terítékre a magyar tárgyalócsoporttal folytatandó tárgyalásokon. Horvátország az INA belső irányításai szabályzatain szeretne módosítani, mint például az ügyvezető igazgatóság működési rendjére vonatkozó - 2010 szeptemberében hozott - szabályzatot, az INA 2009-ben kelt alapszabályát, valamint a döntéshozatali hatásköri listát.
"A horvát tárgyalócsoport nem kérdőjelezi meg a részvényesi szerződés jogszerűségét és erről nem fog tárgyalni. A horvát fél álláspontja szerint az INA belső szabályzatai módosításának lehetőségét kell megvizsgálni, amelyek az adminisztratív (vállalatvezetési) és tanácsadói testületek tevékenységét szabályozzák a társaságnál" - mondta Stern a portálnak.
A Business.hr megjegyezte, az alapszabály és az ügyvezető igazgatóság tevékenységére vonatkozó szabályzat mellett a horvát fél vitatja a döntéshozatali hatásköri listát, azt a belső dokumentumot, amely az ügyvezetőknek túl nagy hatalmat ad és ahelyett, hogy az igazgatóság tanácsadó és segítő szerve lenne, a cég operatív irányítási jogával ruházza fel. Stern megerősítette, a horvát fél minden erejével arra törekszik, hogy ezeket az okmányokat módosítsák.
A két - a magyar és a horvát - tárgyalócsoport első ülésének időpontját még nem tűzték ki. Az időpont elsősorban attól függ, hogy mikor készül el az INA irányítási rendjét felülvizsgáló jogi szakvélemények összefésülése.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.