FT: mélyponton az euróövezeti periféria kormánykötvény-forgalma
Mélységi rekordra süllyedt a súlyos költségvetési és adóssággondokkal küszködő euróövezeti országok kormánykötvényeinek piaci forgalma az újabb görögországi pénzügyi segítséggel, illetve az esetleges görög törlesztési leállással kapcsolatos befektetői idegesség miatt.
A Tradeweb elektronikus kereskedési platform adatait idézve a hétfői Financial Times azt írta, hogy májusban a görög, az ír és a portugál szuverén adósságpapírok együttes piaci forgalma is mindössze 1,1 milliárd euró volt, hatoda a tavaly novemberben mért értéknek. A három ország kormánykötvényeinek májusban mért piaci forgalma egyben a legalacsonyabb volt azóta, hogy 2001-ben az euróövezeti kötvénykereskedési értéket külön mérni kezdték.
Az alapkezelők beszámolói szerint az utóbbi időben még az euróövezeti nyugdíjalapok és biztosítási csoportok is "az oldalvonalra húzódtak" a bizonytalanság miatt - írta a hétfői Financial Times.
Az elemzéshez fűzött grafikus kimutatás szerint idén májusban a görög és az ír kormánykötvények piaci forgalma egyaránt mindössze 0,4 milliárd euró, a portugál kormánykötvényeké alig 0,3 milliárd euró volt, miközben egyedül az olasz szuverén adósságpapírok kereskedési értéke elérte a 35 milliárd eurót, a spanyol kormánykötvényekkel pedig 12,1 milliárd euró értékben kereskedtek.
Az irányadó tízéves görög állampapír hozama már 16 százalék felett jár, de a hasonló futamidejű ír és portugál szuverén kötvényeké is 9,8-10,8 százalék között mozgott az elmúlt kereskedési hét végén.
A befektetőket aggasztja az a lehetőség, hogy a hitelminősítők nem fizetői szintre rontják a görög adósbesorolást, ami kényszerű kötvényeladási hullámhoz vezethet, mivel számos kötvényalap számára nem engedélyezett nem teljesítő adósságpapírok tartása.
A görög adóssághelyzet hitelminősítői megítélését jelzi, hogy a Moody's Investors Service e hónap elején igen agresszív, egyszerre három fokozatú osztályzatrontással a már rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető, mélyen spekulatív "Caa1" szintre süllyesztette Görögország államadósi besorolását, arra a véleményére hivatkozva, hogy legalább 50 százalékos a kockázata Görögország törlesztésképtelenné válásának.
A "Caa1"-es besorolás azt jelenti, hogy Görögország osztályzata a Moody's nyilvántartásában immár hét fokozattal alacsonyabb a befektetési ajánlású alapszintnél, a "Baa3"-nál. Mivel a Moody's Magyarország szuverén adósságát is "Baa3" szinten tartja nyilván, a görög adóskockázati besorolás így jelenleg hét fokozattal rosszabb Magyarországénál e hitelminősítő listáján.
A Cityben vannak olyan házak, amelyek gyakorlatilag biztosra veszik, hogy a valutauniós periférián belül legalább Görögország előbb-utóbb adósságátrendezésre kényszerül.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja a görög kilátásokról minap összeállított átfogó elemzésében azt írta, hogy Görögországnak "irreálisan alacsony" piaci kamatra lenne szüksége adósságdinamikája stabilizálódásához 2013 - a jelenlegi külső pénzügyi támogatási program kifutása - után. A Barclays Capital londoni szakértői szerint Görögország már elérkezett arra a pontra, ahol "szinte minden reális forgatókönyv" alapján fenntarthatatlanná vált adósságdinamikája, és így "megkezdődött a visszaszámlálás" a görög adósságátrendezés felé.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.