2010. december. 14. 15:00 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 14. 16:21 Gazdaság

A befektetőknek tetszik a Mol ajánlata

Hét napi szünet után kedden 64 százalékkal nőtt a horvát INA részvényeinek az árfolyama a zágrábi tőzsdén.

A Mol érdekeltségi körébe tartozó kőolajipari vállalat részvényeinek árfolyam 2830 kunáig emelkedett a keddi kereskedés első felében - 43 millió kunás forgalom mellett -, ami azt jelenti, hogy a részvény most egy százalékkal több annál az összegnél, amit a Mol ajánlott a társaság közkézen lévő részvényeiért, hogy többségi tulajdonos lehessen a vállalatban.

A horvát pénzügyi felügyelet december 3-án függesztette fel az INA részvények kereskedését egy nappal azután, hogy Mol bejelentette: ajánlatot tesz a közkézen lévő INA törzsrészvények megvásárlására 2800 horvát kuna részvényenkénti áron. Az INA részvényei akkor 1721 kunát értek.

A horvát kormány - amelynek jelenleg 44,84 százalékos részesedése van az INA-ban - nem szeretné, ha a Mol többségi tulajdonos lenne a vállalatban, s ebbéli törekvésében már vannak társai: horvát lapjelentések szerint például a horvát állami nyugdíjalap a Mol ajánlatánál többet akar ígérni részvényekért, és az Adris dohányipari konszern is hajlandó volna ráígérni a magyar ajánlatra.

Ezzel összefüggésben a horvát Hina hírügynökség idézte Szollár Domokost, a Mol Csoport horvátországi szóvivőjét, aki szerint a Mol nem kíván változtatni ajánlatán, és nem akar "licitháborúba" bocsátkozni. A Mol az esetleges ellenajánlatokat egyelőre nem kívánta kommentálni.

A horvát vállalatban a Molnak jelenleg 47,155 százalékos részesedése van.

Az INA irányításának átvételét a horvát kormány és a Mol egy korábbi megállapodása tette lehetővé.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?