2010. december. 03. 18:31 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 03. 19:48 Gazdaság

A Fitch megerősíti a Mol osztályzatát, de figyelmeztet

Bár megerősítette pénteken a Mol adósosztályzatait a Fitch Ratings, figyelmeztet néhány kockázatra. A magyar olajipari vállalat előző nap bejelentette: ajánlatot tesz a horvát INA közkézen lévő törzsrészvényeinek megvásárlására.

A nemzetközi hitelminősítő péntek esti londoni állásfoglalásában utalást tett  azonban arra, hogy további akvizíciós tervek - vagy a cég pénzügyi helyzetét jelentősen rontó magyar kormányzati intézkedések - esetén kérdésessé válhat a jelenlegi adósbesorolás fenntartása. A megerősítés a Mol devizában és forintban fennálló, hosszú futamidejű adósságainak közepes befektetői szintű, stabil kilátású "BBB mínusz" osztályzatára, valamint a rövid lejáratú adósságok "F3"-as besorolására vonatkozik.

A megerősítéshez fűzött elemzésében a Fitch Ratings úgy számol, hogy a Molnak hozzávetőleg 84 milliárd forintot kell majd fizetnie a 8 százaléknyi részvényhányadért, ha az összes - jórészt egyéni - részvényes hajlandó eladni papírjait a magyar cégnek. A hitelminősítő saját becslése szerint az ügylet 0,2-szeres szorzóig terjedő mértékben ronthatja a Molnak az elmúlt tizenkét havi alapszintű pénzforgalmi egyenleghez (EBITDA) mért nettóadósság-rátáját a szeptember végi kétszeres szorzóhoz képest.

A Fitch az elemzésben közölte: véleménye szerint a Molnak adósminősítési szempontból korlátozott mozgástere van felfelé, egyrészt a most bejelentett akvizíciós szándék miatt, másrészt a magyar kormány több közelmúltbeli döntése miatt is, tekintettel elsősorban az energiaszektorra kirótt különadókra, amelyek a Molt is terhelik. Ennek következtében a cég bármilyen további akvizíciós szándéka, vagy a magyar kormány bármilyen újabb, a Mol pénzforgalmi mutatóit jelentősen szűkítő döntése valószínűleg "negatív nyomást" gyakorolna a cég adósosztályzataira - áll a Fitch Ratings péntek esti londoni elemzésében.

A hitelminősítő szerint a magyar makrogazdasági helyzet egyébként is lefelé ható kockázatokat teremt a Mol számára. Ezt részben ellentételezi, hogy az erősödő nyersolajárak nyomán javult az olaj- és földgázkitermelő ágazat helyzete, és a finomítói üzletág eredményessége is "mérsékelt javulást" mutat az idén. A Fitch idén március végén adta meg a "BBB mínusz" szintű, vagyis még éppen befektetésre ajánlott, stabil kilátású minősítést induló besorolásként a Molra, arra a véleményére hivatkozva, hogy a magyar vállalatnak fenntartható, vezető piaci pozíciója van Közép- és Délkelet-Európában.

A Fitch az új Mol-besorolás megállapításához fűzött akkori londoni elemzésében kiemelte: az európai társvállalatokkal összevetve szilárdak a cég pénzforgalmi mutatói a feltárási és kitermelési, valamint a finomítói és marketingszektorban, emellett a Mol magyarországi és szlovákiai finomítói létesítményei magas minőségűek és kedvező elhelyezkedésűek. A Fitch Ratings Mol-besorolása ugyanakkor egy fokozattal gyengébb a Fitch által Magyarországra mint szuverén adósra nyilvántartott, "BBB" szintű besorolásnál. A magyar államadósi osztályzat kilátása azonban negatív a Fitch Ratings listáján, a Mol besorolásáé pedig stabil.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's mindazonáltal a magyar olajipari céget befektetési szint alatti, "BB plusz" hosszú távú besorolással tartja nyilván. Ennél a cégnél a magyar szuverén devizaadósi osztályzat "BBB mínusz", negatív kilátással.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?