2010. augusztus. 31. 07:00 Fürjes Szabolcs Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 31. 00:43 Gazdaság

Befektetési tanácsok augusztus végén

Mögöttünk az augusztus, a nyári szezon lassan véget ér, de mégsem tudtunk meg sokkal többet arról, hogy milyen irányt vehetnek a piacok az őszi hónapokban, amikor a szabadságolások után visszatérnek a befektetők. Legalábbis, ha csak az árakat, árfolyamokat nézzük.

A tanácstalanság oka az, hogy kisebb kilengésektől eltekintve nem volt igazán trendszerű mozgás a piacokon, így ha valaki egy hónapig nem követte napi szinten az eseményeket, azt gondolhatja, hogy nem történt semmi, nem jelent meg érdemi információ, ami képes lenne befolyásolni a piacok jövőbeni alakulását. Pedig bőven voltak események, adatok, amelyek hatással lehettek volna a befektetői hangulatra, de a forgalom alacsony szintje, és a befektetők kivárása miatt nem generáltak jelentős változásokat.

Devizapiac

Talán még a devizapiac volt a legmozgalmasabb a mögöttünk álló hetekben, ugyanis az EUR/USD árfolyam mozgása − amelyet hosszabb távon az USA és az eurózóna várható makrogazdasági irányai határoznak meg − továbbra is jelentős volatilitást mutat. Jól látható, hogy a május végi mélypont után egy masszív emelkedés alakult ki, de − miután a dollárral kapcsolatban ismét csökkent a befektetői bizalom – az euró ismét erősödni kezdett.

hvg.hu

A korábbi kilengések után ma úgy tűnik, hogy az egyensúlyi szint körül van az EUR/USD jegyzés, de az ősszel a piacra visszatérő befektetők akár komolyabb elmozdulást is generálhatnak. Ma úgy tűnik, hogy az euró erősödésében megálló lehet az 1,25-ös szint, míg egy ellenkező oldali mozgás 1,925-ig térítheti ki a jegyzést. Ennek megfelelően a két említett szintnél javasolunk a deviza-párra vételt, illetve eladást.

A hazai piacon a forint is erős kilengéseket mutatott, de végül mégsem alakult ki trendszerű mozgás. Ennek oka az, hogy miközben javuló makrogazdasági adatok látnak napvilágot, az IMF-megállapodás hiánya nyomás alatt tartja a forintot. A hatások tehát ellentétesek, így az irányt rövidtávon az határozza meg, hogy a befektetők éppen melyik hatást árazzák be. A forgalom a hazai devizapiacon is alacsony, így azok a befektetők, akik a nyári időszakban is láttak fantáziát a forintspekulációban, hirtelen kilengéseket tudtak elérni, de tartós trendet nem voltak képesek fenntartani. A nagy kérdés tehát az, hogy ha a befektetők visszatérnek a nyári pihenés után, melyik hatás tud tartósan hatni az árfolyamra, illetve a külső feltételek milyenek lesznek.

hvg.hu

Természetesen, ahogy az EUR/USD árfolyam esetében is, a forintnál is csak azt lehet − a jelenlegi ismeretek alapján − meghatározni, hogy nagy valószínűséggel milyen szintek között alakul az EUR/HUF keresztárfolyam.

Az EUR/HUF továbbra is a 276-286,5 közötti szintekre várható, és az, hogy éppen melyik szélső érték felé mozog, azt a pillanatnyi hangulat határozza meg. Természetesen később kialakulhat egy trend, de ehhez az kell, hogy élénküljön a forgalom, és a makrogazdaságban, valamint az IMF-tárgyalásokban változás következzen be. Addig a két jelzett szint közötti oldalazás várható, ahol a korlát körül eladni, míg a támasz körül venni érdemes.

Kötvénypiac

A fejlett piacokon történelmi mélypontok közelébe kerültek a hozamok, miután a befektetők bizalma az utóbbi időben megingott, hiszen egyre nagyobb az esélye annak, hogy egy „W” lefolyású recesszió második mélypontja felé tartanak a világ vezető gazdaságai. Kissé ellentmondásos, hogy akkor, amikor a fejlett gazdaságok esetében is egyre fokozódik az eladósodottság, miközben lassul a gazdaság, az egyes államokat egyre olcsóbban hitelezik a befektetők. Ennek csupán az lehet a magyarázata, hogy nincs értékelhető alternatíva arra az esetre, ha újra recesszióba csúszik a világgazdaság egésze.

Tartani lehet attól, hogy az ellentmondás egy nagyobb, földcsuszamlásszerű piaci változással fog föloldódni, így a fejlett piaci kötvények vétele nem ajánlott. Szemben azokkal a feltörekvő piacokkal, ahol még mindig jelentős a kamatfelár, miközben az állami eladósodottság mértéke jelentősen alacsonyabb a fejlett országokénál. Ilyen lehetne a hazai piac is, ha a hazai gazdaság mögött állna egy IMF-megállapodás, de ide sorolhatók egyes távol-keleti országok, vagy éppen Oroszország is.

hvg.hu

A hazai kötvénypiacon fokozatosan kezd hatni az IMF-megállapodás hiánya, de nincs nagy változás. Mégis trendszerűvé kezd válni a hozamok emelkedése, ami figyelmeztető jel lehet a befektetők, és a kormány számára is. A londoni befektetési házak elemzői biztosak abban, hogy még az ősz folyamán lesz megállapodás − ahogy mi magunk is −, ezért nincs olyan nyomás a piacon, amely hirtelen nagy hozamemelkedést okozna, de tény, hogy a hozamok lassan emelkednek.

A májusi mélyponthoz képest 50-150 bázispontos emelkedés következett be a nyár folyamán, ami azt jelenti, hogy az utóbbi időszakban – kisebb-nagyobb kilengések mellett – fokozatosan csökken a hazai állampapírok – és általában a forinteszközök – iránti bizalom. Ráadásul a hozamemelkedés úgy következett be, hogy a külső környezet elvileg kedvező volt, ugyanis a fejlett piacokon csökkentek a hozamok. A kockázati felár tehát nem csak a hazai kötvények hozamemelkedésének mértékével egyező módon emelkedett, hanem attól 30-50 bázisponttal nagyobb mértékben.

A következő napokban várhatóan a lassú emelkedés tovább tart, de az 5-15 éves szegmensben sem várjuk − még egy kisebb pánik esetén sem! – 8 százalék fölé a hozamokat. Az előbbi papírokat viszont vételre ajánljuk 7,7 százalék fölötti hozamok mellett, de csakis spekulatív, köztes hozamra törekvő befektetésként.

Részvénypiac

A fejlett piacokon oldalazást látunk, de a korábbi lokális csúcsokhoz mérten ezúttal kissé alacsonyabb szintek mellett. Egyelőre nincs nagy probléma, nincs sok esély egy nagyobb esésre, de mégis – mivel közel vannak a fontos támaszszintek – emelkedett a részvények tartásának kockázata. Ezzel együtt érdemes lehet vételekkel megjelenni a piacon, de csakis spekulatív jelleggel, akár napon belüli befektetési időtávval. Az utóbbi időszakban csökkenő indexek ugyanis kissé túladottak, várható, hogy egy pár napos korrekció következik. Ennek a korrekciónak sajnos nincs fundamentális alapja, csupán technikai jellegű lehet, így fokozottan ügyelni kell arra, hogy megfelelően alkalmazzuk a stop megbízásokat.

A fejlett piacok korrekciója a fejlődők esetében is emelkedést generálhat, de az emelkedés mértéke nagyobb lehet, különösen azokon a piacokon, ahol a fundamentumok is támogatják a részvényárak emelkedését. Ilyen lehet az orosz (olajáremelkedés), valamint a kínai piacok, illetve a távol-keleti kistigrisek is, de talán India is jól teljesíthet.

hvg.hu

A hazai piac a már korábban említett hatások mellett a bankadó (OTP, FHB), valamint a deviza-keresztárfolyamok (OTP, FHB, Egis, Richter, Mol) hatását is érzi, így az utóbbi napok vegyes képet mutattak. Az OTP jelentős alulteljesítése erős gátja a BUX emelkedésének, a Mol, és a Richter pedig a lokális csúcs után nem tudott új csúcsra érni – legalábbis tartósan nem tudott a korábbi lokális csúcsok fölött maradni egyik részvény sem.

A továbbiakban egyelőre az OTP-ben lehet az átlag feletti potenciál, de csak akkor, ha a fejlett piacokon az általunk várt korrekció bekövetkezik. Ebben az esetben 4,850-4,950 közé is eljuthat a hazai bankpapír. A többiek esetében nem látunk nagy potenciált, talán csak a Richter lehet átlag feletti hozamú a következő napokban. Természetesen itt is igaz, hogy ha a nemzetközi piaci mozgások nem támogatják a hazai részvényeket, akkor esés jöhet.

Ajánlások

Devizapiac
EUR/USD:
Vétel: 1,25
Eladás: 1,29
EUR/HUF:
Vétel: 276
Eladás: 286
USD/HUF:
Kivárás

Nemzetközi részvénypiac
EU részvények: kivárás,
USA részvények: kivárás,
Egyéb feltörekvők: orosz, kínai, dél-koreai indexekre spekulatív vétel

Hazai részvénypiac
Spekulatív vétel: Richter, OTP

Kötvénypiac
Fejlett piacok: kivárás
Fejlődő piacok (Távol-Kelet, Oroszország, Brazília) kötvény alapok vétel.
Hazai piac: 3-5 éves lejáratok esetében spekulatív vétel

Befektetési alapok

Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)

A szerző a Raiffeisen Bank elemzője

zöldhasú
Hirdetés