KSH: alacsonyabb az első negyedéves hiány a tavalyinál
A kormányzati szektor hiánya az előzetes adatok szerint 259 milliárd forint, a GDP 4 százaléka volt 2010 első negyedévében − közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A 2009. I. negyedévinél a hiány 54 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,8 százalékponttal alacsonyabb. A bázisidőszakinál alacsonyabb hiány kialakulása arra vezethető vissza, hogy a bevételek nagyobb mértékben növekedtek, mint a kiadások − közölte a KSH. Az idén az első negyedévben a nemzeti számlák rendszere − ESA95 − módszertani előírásai alapján összeállított adatok szerint a kormányzati szektor bevétele 2 942,4 milliárd forint, kiadása 3 201,7 milliárd forint volt.
A bevételek 2010 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest 3,1 százalékkal növekedtek. Elsősorban a termelési és importadók emelkedtek jelentős mértékben, ezen belül az áfabefizetések 25,9 százalékkal nőttek. Jelentősen visszaestek a jövedelemadó-bevételek, és a társadalombiztosítási járulékok.
A kiadások 2010 első negyedévében 1,1 százalékkal növekedtek. A növekedési ütem jelentősen meghaladta az átlagot a felhalmozási kiadások, a folyó termelő felhasználás, és a munkavállalói jövedelem esetében. Ugyanakkor a kamatkiadások 5,4 százalékkal, a pénzbeli társadalmi juttatások 4,6 százalékkal csökkentek.
A kormányzati szektor tavalyi hiánya az előzetes adatok szerint 1 035 milliárd forint volt, a GDP 4 százaléka, a hiány a 2008-asnál 30 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,2 százalékponttal magasabb.
A Pénzügyminisztérium korábban közölt pénzforgalmi − tehát eltérő módszertannal számított − adatai szerint az államháztartás első negyedévi hiánya önkormányzatok nélkül 609,9 milliárd forint volt a várt 651,3 milliárddal szemben. Az államháztartás 609,9 milliárd forintos első negyedévi hiánya, az éves deficit 69,4 százalékát teszi ki, némileg alacsonyabb a PM által korábban prognosztizált 74 százalékos hányadnál.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) múlt csütörtökön azt közölte, hogy az államháztartás finanszírozási igénye a negyedéves GDP 4,5 százalékát, 269 milliárd forintot ért el az első negyedévben a pénzügyi számlák szerint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.