Miroslav Singer a cseh jegybank új kormányzója
Miroslav Singer lesz július elsejétől a Cseh Nemzeti Bank (CNB) új kormányzója – közölték pénteken Prágában. Singert, aki eddig a jegybank kormányzó-helyettese volt, Václav Klaus államfő nevezte ki új tisztségébe. A CNB eddigi elnöke Zdenek Tuma április közepén jelentette be, hogy mandátumának lejárta előtt távozik tisztségéből.
„Meggyőződésem, hogy a Cseh Nemzeti Bank a legjobb kezekbe került” – jelentette ki Singer kinevezésekor a köztársasági elnök. Klaus felhívta a figyelmet, hogy a jegybank előtt nagyon fontos intézkedések állnak, amelyekkel meg kell birkóznia a nemzetközi gazdasági és pénzügyi válság következményeinek felszámolásakor.
„A kormányzói kinevezést abban a tudatban fogadtam el, hogy még nincs vége a pénzpiacok megrázkódtatásainak” – jelentette ki Singer. Szerinte az európai és a nemzetközi pénzvilág drámai változásoknak néz elébe, s nem biztos, hogy ezek a változások hasznosak lesznek a Csehország számára. „A CNB kormányzójának tisztségében mindent megteszek annak érdekében, hogy a cseh pénzügyi rendszer stabil maradjon, s garantálni tudjuk a lakossági megtakarítások biztonságát” – mondta Singer.
A sajtó szerint a jegybankkormányzói tisztségre Singeren kívül Mojmír Hampl, a másik helyettes volt még esélyes. Václav Klaus azonban az utolsó pillanatig titokban tartotta, hogy kire esett a választása.
A cseh jegybanki kormányzó mandátuma hat évre szól. Tuma megbízatása jövő év februárjában járt volna le. Utódja Miroslav Singer nem híve az euró gyors csehországi bevezetésének. Csehország nem tűzött ki céldátumot a közös európai fizetőeszköz bevezetésére, de az sem valószínű, hogy az ország 2015 előtt teljesíteni tudná a maastrichti kritériumokat. Az euró bevezetésének dátuma az új jobbközép kormány most készülő programjában sem fog szerepelni.
Miroslav Singer 1968-ban született. A jegybank tanácsának 2005 februárjától tagja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.