Görög válság: a pápa etikus gazdaságot szeretne
Az "állami beavatkozás" mellett szállt síkra XVI. Benedek pápa a piacok logikájával szemben, azt ecsetelve, mennyire törékenynek bizonyult a jelenlegi gazdasági rendszer és annak intézményei.
A katolikus egyházfő pénteken fogadta a Pápai Társadalomtudományi Akadémia XVI. plenáris ülésének résztvevőit. "A pénzügyi világválság megmutatta a jelenlegi gazdasági rendszer és a hozzá kapcsolódó intézmények törékenységét" − mondta a pápa a velük folytatott beszélgetés során. Kifejtette, hogy álláspontja szerint a válság rávilágított annak a gondolatmenetnek a hibájára, amely szerint a piac képes az önszabályozásra, nincs szükség állami beavatkozásra és nemzetközi erkölcsi ajánlásokra. Ez az eszme − a pápa szerint − azon a leegyszerűsítő koncepción alapul, amely a gazdasági életet az egyéni érdekek és profitszerzés által hajtott önszabályozó mechanizmusként fogja fel. Így figyelmen kívül hagyja a gazdaság etikai vetületét − tette hozzá XVI. Benedek.
A pápa szavai egy olyan pillanatban hangzottak el, amikor Görögország példátlan mértékű gazdasági megszorításokat vezet be, cserébe az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap pénzügyi segítségéért. A cél az, hogy a GDP 14 százalékára rúgó államháztartási hiányt 2011 végéig 4 százalék körüli szintre mérsékeljék. A hét elején kitört a pánik a piacokon, mert egyre többen és egyre inkább tartottak attól, hogy a görög válság átterjedhet az eurózóna más gyenge láncszemeire, például Portugáliára és Spanyolországra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.