Londoni elemzők: komoly reformlehetőség
Piaci szempontból kedvezőnek minősítik első hétfői kommentárjaikban londoni felzárkózó piaci elemzők a Fidesz kétharmadosnál nagyobb többségű választási győzelmét, amely a szakértői vélemények szerint komoly reformlehetőségeket teremt az új kormány számára.
A Wood & Co. nevű, Közép- és Kelet-Európára szakosodott, londoni és prágai székhellyel működő befektetési társaság az általa alkalmazott minősítési skálán "pozitív" besorolással látta el a választási eredményt. A cég szerint a Fidesznek most "bőséges lehetősége lesz bármilyen reform elindítására". A párt ígéretei között szerepelnek is különböző "említésre méltó" reformok, köztük a társasági adó mérséklése és a közkiadások visszafogása az önkormányzati rendszer méretének csökkentése révén.
A Wood & Co. szakértői szerint ugyanakkor egyelőre "nem világos", hogy a Fidesz milyen gyorsan tervezi e változtatások végrehajtását. A ház előrejelzése az, hogy a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val már május vége körül megkezdődnek a tárgyalások, és ezekből körvonalazódik majd az új kormánynak a következő évekre szóló költségvetési alapállása is.
A UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének hétfői helyzetértékelése szintén pozitívnak minősíti a "reformlehetőségeket teremtő" választási eredményt. A ház a londoni befektetői körnek kiadott gyorselemzésében ugyancsak felhívja a figyelmet arra, hogy a Fidesz "szinte bármilyen törvényt egyedül meg tud változtatni", olyanokat is, amelyek kulcsfontosságú reformterületeket érintenek, beleértve az önkormányzatokat.
A választások kimenetele komoly lehetőséget teremt egy strukturális reformprogram elindítására, ezért az eredmény piaci szempontból pozitív, jóllehet kezdetben e kedvező hatást mérsékelheti a Fidesz részletesen kidolgozott gazdasági programjának hiánya – vélekedtek a UBS londoni elemzői. A ház szerint a piac mostantól várhatóan a kormány gazdasági programjának pontos részleteit és a reformok végrehajtását tekinti majd kulcsfontosságú belső tényezőknek.
A cég előrejelzése az, hogy az új kormány elsősorban a növekedés gyorsítására és új munkahelyek teremtésére összpontosít. A fő reformlépések között lesz valószínűleg az adócsökkentés, az állami bürokrácia leépítése és az önkormányzati reform. A UBS szerint valószínűsíthető az is, hogy az új kormány megpróbálja újratárgyalni az IMF-programot, és a valutaalaptól az államháztartási hiány lassabb ütemű csökkentését fogja kérni, szerkezeti reformintézkedésekért cserébe.
Ez utóbbi vélemény konszenzusossá vált a Cityben. A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői már a választások második fordulója előtt, befektetőknek kiadott előrejelzésükben azt valószínűsítették, hogy a Fidesz reformterveket fog benyújtani egy olyan hiánycél meghatározásáért cserébe, amely kevésbé kedvezőtlen a növekedési kilátásokra. "Ez nagyon különbözik a nyílt költségvetési lazítástól" – állt az elemzésben, amely 5 százalék körüli szintre emelt idei GDP-arányos hiánycélt valószínűsít a jelenlegi 3,8 százalék helyett.
Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatértékelő és tanácsadó csoport minapi elemzése szerint a költségvetési hiánycél kérdésében az IMF "valamelyes rugalmasságot" mutat majd, ha az új kormány demonstrálja, hogy képes olyan reformok elfogadtatására, amelyek a későbbi években elősegítik a költségvetési konszolidációt. Ez a cég is azt valószínűsítette, hogy 5 százalék körüli GDP-arányos idei hiánycélról születhet megállapodás a valutaalap és a Fidesz-kormány között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.