2010. április. 26. 16:49 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 26. 16:48 Gazdaság

A Visa csökkenti a bankközi jutalékot

A Visa kártyatársaság csökkenti azt az összeget, amit a bankok egymás között számítanak fel betéti (debit) kártyával való fizetés esetén - közölte hétfőn az Európai Bizottság. A tervezett csökkentés érinti a magyarországi tranzakciókat is.

A társaság tervei szerint a tranzakciók értékének 0,20 százalékában maximálná a bankközi jutalékot (interchange).  Az Európai Bizottság közlése szerint ez a jutalék vonatkozna valamennyi határokon átnyúló tranzakciókra, továbbá a belföldi tranzakciókra Magyarország mellett Izlandon, Írországban, Olaszországban, Máltán, Svédországban, Luxemburgban és Hollandiában is.

A tervek szerint a belföldi bankközi jutalék átlagosan 60 százalékkal, a határokon átnyúló tranzakcióknál átlagosan 30 százalékkal csökkenne. Az Európai Bizottság nyomására a MasterCard már tavaly áprilisban leszállította a bankközi jutalékot, ugyancsak 0,20 százalékra.

Az Európai Bizottságnál egyszersmind közölték, hogy ezzel az ügy még nincs befejezve a Visánál, a hitelkártyákra vonatkozó versenyügyi vizsgálat folytatódik. A bizottság ágazati vizsgálata ugyanis korábban ugyanis súlyos versenykorlátozó tényezőket tárt fel a lakossági bankügyletek terén, köztük a bankkártyák, a fizetési rendszerek és a lakossági banki termékek piacain.

A Visa debit-és hitelkártyáival az európai gazdasági térségben (EU plusz Izland, Liechtenstein, Norvégia) a kártyás fizetéseknek nagyjából egyharmadát bonyolítják le. A magyar parlament tavaly decemberben az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításával felső korlátot szabott a bankkártyával történő fizetés esetén felszámolt bankközi jutalékra, ami a fizetett összeg 0,3 százaléka, de maximum 100 forint lehet tranzakciónként, ha a fizetés betéti kártyával történik.


 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.