2010. március. 23. 16:05 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 23. 16:04 Gazdaság

Több tízezerrel kevesebb magyar húsvéti bárány megy külföldi vágóhidakra

Az idén várhatóan a szokásos 180-200 ezernél, mintegy 20 százalékkal kevesebb bárány utazik a külföldi piacokra Magyarországról húsvétkor – közölte Bátor Árpád, a Juh Terméktanács elnöke.

A szakember közölte: a csökkenés oka főként abban keresendő, hogy az idén korán van húsvét. Továbbá tavaly kisebb volt a szaporulat, és a kedvezőtlen időjárás miatt a takarmányhoz is nehezebben jutottak a tenyésztők.

A bárány ára is jelentős mértékben, 22-25 százalékkal csökkent, mivel karácsonykor igen magas áron lehetett bárányt értékesíteni. Az akkori 1 000 forintos kilónkénti ár mintegy 760 forintra esett vissza kilogrammonként. Az árcsökkenésben az is szerepet játszik, hogy erősödött a forint, az árfolyamveszteség eléri a 8-10 százalékot.

A magyar bárányok több mint 90 százalékát Olaszországban adják el. Ez lényegében azt is jelenti, hogy az olasz vevők általában nyomott árat fizetnek az állatokért, mivel monopolhelyzetben érzik magukat. Magyarországon a birkahús fogyasztása az összes húsfogyasztáson belül nem számottevő, fejenként és évente 20 dekagramm körül mozog.

Bátor Árpád kitért arra, hogy az anyajuhok száma az elmúlt évhez képest nem csökkent jelentősen, mintegy 960 ezer körül mozog. Ez egy-két százalékos mérséklődést jelent. Magyarországon mintegy 7 000 juhászatot tartanak számon, ennek jelentős része családi vállalkozás. Az üzemszerűen termelő juhászatok száma 300-400 között van.

Az elnök szerint a juhtartást az országban általában kiegészítő tevékenységként folytatják a gazdálkodók. Általában egy-egy birkán mintegy 3 000-5 000 forintos vesztesége van a tenyésztőnek. A szaporulatszám éves szinten egy alatt van.

A tartást segíti az anyajuh-támogatás, amely egyedenként meghaladja az 1 600 forintot, ha az kedvezőtlen adottságú térségben történik, további 1 200 forintra számíthat a tartó. Emellett számításba vehető még az úgynevezett de minimis támogatás is, ami mintegy 750 ezer forintot tesz ki. Mindez valamelyest kompenzálja az egyébként igen nehéz tartási körülményeket.

Bátor Árpád kitért arra is – amit a Magyar Agrárkamara szintén nehezményez –, hogy jelentős többletköltséget jelent a tartóknak az az uniós előírás, hogy az exportra szánt bárányokat elektronikus azonosítóval kell ellátni. Ez a tartók költségeinek további 4-5 százalékos emelkedéséhez vezet, mivel az elektronikus azonosító mintegy 400 forintba kerül, amit a vágást követően meg kell semmisíteni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.