Zimek a pálinkakirály: egy németből lett magyar tarolt a párlatok világversenyén
Az Ausztriában megrendezett Destillata 2010 nemzetközi párlatversenyen a 15 induló ország közül összesítésben a magyarok a harmadik helyet érték el, 77 éremmel. A legeredményesebbnek járó Nemzetgyőztes díjat idén a Zimek Manufaktúra kapta, 11 éremmel.
Idén öt földrészről, több mint 1 600 párlattal nevezett 182 főzde, a legtöbben Ausztriából (98) érkeztek. Hazánkat 15 lepárló képviselte, de igazán távoli országokból (Ausztrália, Dél-Afrika, Hongkong, Egyesült Államok, Új-Zéland) származó párlatok is versenyben voltak a szakma jelenleg legfontosabbnak tartott megméretésén.
A Bécsben idén 19. alkalommal megrendezett Destillata a szakma legnagyobb nemzetközi párlatversenye, ahol kizárólag – cukor és aroma hozzáadása nélkül készült – 100 százalékos desztillátumok és likőrök juthatnak csak a verysenyrangsorba.
Az idei Destillata 34 fős nemzetközi zsűrijének összetétele évről évre változik. Az ítészek folyamatosan kóstolótréningeken vesznek részt, valamint továbbképzéseken (pl. a karakterizáláshoz szükséges verbális ismeretszerzés, faj és fajtaismeret, szenzorikus képzés) fejlesztik tudásukat, majd vizsgát tesznek szakértelmükről. Az idén osztrák, német, svájci, olasz, cseh és 2 magyar szakemberből (Lovassy György és a tavalyi Év Főzőmestere címet elnyerő Vértes Tibor) állt össze a bírálók köre. A kóstolóbizottságok a főzdék által nevezett „mintákat” legalább kétszeres szűrőn átjutva, négy szempont alapján értékelték: kiemelten fontos az illat- és íztisztaság, a gyümölcs karakteressége és a harmónia, tehát az összbenyomás.
A március 12-én zárult Destillatán Magyarországot 15 főzde 135 termékkel képviselte, amelyből 13 léphetett dobogóra, és így az összesítésben – csakúgy, mint eddig több évben is, Ausztria és Németország után – a bronzérmet érdemelte ki, 77 éremmel: 5 arany (ebből kettő az Év Párlata), 33 ezüst és 39 bronz.
Az osztrák megméretés magyar Nemzetgyőztese idén a Zimek Manufaktúra (Treffpunkt GAR 2000 Kft.) lett 11 éremmel, amelyből az Áfonya pálinka 2008 és az Irsai Olivér szőlő pálinka az év legjobbjai lettek, emellé a főzde a harmadik aranyát a szokatlan alapanyagból készült 2009-es Levendula párlatért kapta, továbbá három ezüst és öt bronzéremmel jutalmazták őket. A legkülönlegesebb hazai díjazottak az ez évi versenyen a levendula mellett a szintén aranyérmes Spárga párlat (Brill Pálinkaház Kft.: 1 arany, 3 ezüst és 1 bronz) és az ezüstérmes Juniper Fenyővíz párlat (Vitalis Kft., Márton és lányai: 4 ezüst és 1 bronz) voltak.
A Nemzetgyőztes mellett a legtöbb díjat 2010-ben – a tavalyi Destillatán még újoncként induló – Matheus Pálinkaház Kft. nyerte el (4 ezüst és 8 bronz), az idén első alkalommal nevező No. 1. Pálinkafőzde Kft. 2009-es REX pálinkái (a Meggy és az Irsai Olivér szőlő) pedig most 2 bronzérmet hoztak el. A Gusto Pálinkákat forgalmazó Johanna Kft. (1 arany, 2 ezüst és 2 bronz) az 51 százalékos Irsai Olivér szőlő pálinkáért aranyérmet kapott, és a likőr kategóriában további 1 ezüst és 2 bronzérmet is nyert. Sikeresen szerepelt még a leginkább ágyas pálinkáiról ismert Bolyhos és Fia Bt. (2 ezüst és 6 bronz), valamint a – főzőüstök, erjesztési tartályok, hűtőház tekintetében – legnagyobb hazai kereskedelmi pálinkafőzdét üzemeltető Gombosi Pálinkafőző Kft. (3 ezüst és 3 bronz) is.
A MAGYAROK ÉREMTÁBLÁJA Nemzetgyőztes 2010: Zimek Manufaktúra (Treffpunkt GAR 2000 Kft.): Vitalis Kft. - Márton és lányai Pálinkák: 4 ezüst és 1 bronz Likőr kategóriában díjnyertes: |
|
Magyarország egyetlen jelenleg praktizáló női főzőmestere Adamik Anikó, a Gyulai Pálinka Manufaktúra Kft. képviseletében is sikeresen indult a Destillata 2010 versenyen, hiszen kereskedelmi, illetve bérfőzetett pálinkával foglalkozó főzdéje 7 éremmel (4 ezüst és 3 bronz) zárta az osztrák megméretést.
2009-ben a pálinkarendelet törvényre emelkedésének következtében az elmúlt közel húsz évhez képest sokat változott a szakma, azon belül is a kóstolási és értékelési rendszer. Idén a másfél éve tartó válság hatásai és a Destillata bírálati-pontozási szabályrendszerének szigorodása ellenére az előző évihez képest nem változott jelentősen a versenyre nevezett párlatminták mennyisége.
Az égetett szeszes italok forgalma a szervezett magyar kiskereskedelemben stabilan mintegy hetvenmilliárd forintot tett ki 2008 decembere és 2009 novembere között, ugyanúgy, ahogyan az előző hasonló időszakban is – közölte a Nielsen piackutatócég.
A eladásokban a legnagyobb, tízmilliárd forintot meghaladó bolti forgalmat három termékcsoport ért el: a bitter, a pálinka és a vodka. A bitter tizenöt milliárd feletti kiskereskedelmi eladása értékben egy százalékkal emelkedett, míg mennyiségben egy százalékkal csökkent 2008 decembere és 2009 novembere között az egy évvel korábbi időszakhoz képest.
A pálinka és pálinka jellegű italok éves piaca megközelíti a tizenötmilliárd forintot. Értékben egy százalékkal nőtt a bolti eladásuk, mennyiségben viszont nyolc százalékkal csökkent. A vodka forgalma meghaladta a tizenegymilliárd forintot. A közepes árszínvonalú szegmens részesedése negyvenötről negyvenhét százalékra emelkedett, a prémiumé pedig kilencről tízre. Csökkent viszont a kommersz részaránya, negyvenhatról negyvenhárom százalékra. A brandy bolti eladása értékben hét, mennyiségben tizenegy százalékkal csökkent. Az éves piac még meghaladja a kilencmilliárd forintot.
A whisky hét és a likőr hatmilliárd feletti éves forgalma értékben három, illetve tizenhárom százalékkal lett kisebb, egyik évről a másikra. Mennyiséget tekintve a változás tizenkettő, illetve tizenöt százalékos csökkenés. A rum négymilliárdot meghaladó éves forgalma szintén csökkent, két százalékkal. Mennyiséget tekintve a csökkenés mértéke nyolc százalék.
A vermut éves bolti eladása hárommilliárd forint felett mozog. Értékben nyolc, míg mennyiségben tizennégy százalékos esést regisztrált a Nielsen. A gin éves forgalma, a nagyarányú növekedés következtében meghaladja az ötmilliárd forintot a vizsgált időszakban – állapította meg a Nielsen felmérése.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.