Befektetési tanácsok február végére
Az egyes nemzetgazdaságok még nem teljesen „önjáróak”, azaz szükségük van az állami pénzekre a stabil működéshez. Ha megkezdődik a központi források kivonása, az a befektetési piacokon áresést idéz elő. Ám lehet, hogy a jegybanki döntéshozók azért vállalják a likviditás szűkítését, mert megítélésük szerint a gazdaságok már növekedési pályára álltak. Február végén jó lesz megfontolni mindkét érvrendszert.
A mögöttünk álló héten vegyes mozgásokat produkáltak a piacok, de összességében emelkedtek a vezető részvénypiaci indexek. Ennek oka, hogy a fejlett országok jegybankjai, és kormányai most már egyértelműen a likviditás szűkítését célzó lépéseket tesznek. A piac egyik része azt gondolja, hogy ez mindenképpen rossz, hiszen a mai árazás rendkívül magas likviditás mellett alakult ki, de a gazdaságok még mindig nem „önjárók”, így az állami pénzek kivonása óhatatlanul áresést idéz elő. Mások azonban azt gondolják, hogy ha a döntéshozók már a likviditás szűkítésén fáradoznak, az azt jelenti, hogy a gazdaságok már fenntartható növekedési pályára álltak, így éppen ideje a részvényárak emelkedésének.
Az elméleti vita a gyakorlatban vegyes mozgásokat generál, és azt láthatjuk, hogy az eddigiekben kialakult együttmozgások kissé átalakultak. Miközben a dollár erősödik, a feltörekvő devizák nem gyengülnek látványosan, sőt feltűnő, hogy az utóbbi napokban rég nem látott stabilitást mutatnak. Annak ellenére, hogy az utóbbi napok emelkedést hoztak, egyáltalán nincs ok az optimizmusra. Ennek oka, hogy ma még nem látszanak elég érettnek a vezető gazdaságok a recesszió után arra, hogy minden állami segítség nélkül önműködően egészséges növekedési pályára álljanak. Ezt támasztják alá az elmúlt napokban megjelent makrogazdasági adatok is, bár kétségtelen, hogy folyamatosan javuló tendenciát mutatnak.
Devizapiac
Miután a görög probléma – egyelőre – kikerült a befektetők fókuszából, az euró kissé erősödött a dollárral szemben, de pénteken a Fed diszkont-kamatláb emelése újra a dollárt erősítette. Ez ugyan nem kamatemelés, de olyan likviditást szűkítő lépés, ami a befektetők első reakciója szerint az amerikai gazdaság kilábalásának újabb jele. Ez természetesen a dollár további erősödését idézte elő.
A trend határozott, a dollár erősödése ma megállíthatatlannak tűnik. A múlt héten jelzett kisebb korrekció megtörtént, miután a kereszt-árfolyam – először a trendben – elérte az 1,36-os szintet. Innen 1,38 volt az irány, de az emelkedés hamar kifulladt, és újabb csökkenés következett.
Az 1,36-os szint azonban ismét is megállót jelentett, így lehetséges, hogy innen egy kisebb dinamikájú dollár-erősödés, vagy egy oldalazás alakul ki. Trendforduló nem várható. Mivel ezúttal nem várható, hogy az 1,38-as szint közelébe jusson a jegyzés, ezúttal kivárás ajánlatos.
A hazai piacon a forint stabilan tartotta magát ez euróval szemben, míg a dollárhoz forintban mért ára csak az EUR/USD kereszt-árfolyam változása miatt emelkedett. A befektetők ugyanis igen optimisták a magyar makrogazdasági folyamatokra tekintve, és rövidtávon az MNB ismételt 25 bázispontos kamatvágása is stabilizálja a forintot. Sőt, 50 százalékos eséllyel, egy márciusi 25 bázispontos kamatvágást is beárazott már a piac. Ez pedig növeli a magyar államkötvények iránti keresletet, ami a forint keresletére is pozitívan hat.
A továbbiakra nézve, az euróval szemben várhatóan fennmarad a 269 és 274 közötti oldalazás, míg a dollárral szembeni mozgást továbbra is az EUR/USD határozza meg. Ebből következően EUR/HUF vételt javasolunk a 270-es szint alatt. A pozíciót 273 fölött érdemes zárni, míg a STOP-ot 277-nél érdemes elhelyezni.
Kötvénypiac
A fejlett piaci hozamok ismét érdekesen alakultak a múlt héten. Annak ellenére, hogy Európában kétségek merültek fel egy-két ország fizetőképességével kapcsolatban, a tízéves német államkötvények hozama nem emelkedett, míg az USA államkötvények hozama a 3,65 százalékos szintről 3,8 százalék fölé emelkedett. A mai piaci helyzetben a mozgásokat nem lehet ez egészséges piac természetes mozgásaként értelmezni, így továbbra sem érdemlik meg a jó befektetési terep minősítést a fejlett kötvénypiacok.
A hazai piacon a hozamok ismételten csökkentek. Ennek oka az, hogy a meghatározó külföldi befektetők továbbra is optimisták, így növelték magyar kötvénykitettségüket. Mind az aukciókon, mind a másodlagos piacon aktívak voltak a vételi oldalon. Ennek ellenére sem változott sokat a hozamszint, mivel az MNB-től a február 22-i után már csak egy, 25 bázispontos kamatvágást vár a piac. Ez pedig beárazottnak tekinthető.
A továbbiakra nézve várhatóan a hozamok nem mutatnak majd trendszerű mozgást, hanem inkább vegyes mozgások mellett ingadozik majd. Ebben a helyzetben – kivárásként – a rövid papírok vételét/tartása ajánlott.
Részvénypiacok
A vezető piacok képesek voltak emelkedni, de az emelkedés mértéke nem volt olyan mértékű, hogy kitörésről beszélhessünk, inkább csak a 2009 végére jellemző szintek közötti oldalazáshoz hasonlítható a piacok viselkedése. Nincs tehát határozott irány, nincs kitörés, annak ellenére sem, hogy az USA frissen megjelent makrogazdasági adatai a várakozásokat rendre felülmúlták. Ez számunkra azt jelenti, hogy a piac beárazottnak tekinti az adatokat, különösebb vételi nyomás így nem alakul ki, de eladók sem jelennek meg, mivel arra sem látnak különösebb okot, hogy essenek a részvény-árak. Ebben a helyzetben kivárást javasolunk.
A hazai piac – illeszkedve a nemzetközi trendekhez – nem mutat határozott irányt, miközben a forgalom visszaesést mutat. Sajnos a hazai részvények tekintetében sem lehet egyértelmű jövőbeni irányt jelezni, így a kivárás a legjobb. Talán egyedül az utóbbi időben megint eléggé „elhanyagolt” Magyar Telekom lehet felülteljesítő, mivel a várható osztalék beárazása lassan elkezdődik. Az ugyan igaz, hogy a távközlési vállalat fokozatosan csökkenő bevételeket mutat, és nincs olyan tényező, ami azt mutatná, hogy ez alapvetően változik a jövőben, de a várható osztalék mértéke miatt így is 750 forint körüli értékre várható.
Az egyéb feltörekvő piacokra is a kivárás az ajánlatos, mivel hasonló a helyzet, mint a fejlettek esetében, miközben a volatilitás még mindig nagyságrendekkel nagyobb, ami fokozott kockázatot jelent.
Devizapiac: Nemzetközi részvénypiac: Hazai részvénypiac: kivárás Kötvénypiac: Befektetési alapok: hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal). |
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.