Befektetési tanácsok január elejére
Nem történt sok érdemi változás 2009 utolsó negyedévében a piacokon, a részvénypiacok oldalaztak, a kötvények hozama már csak kismértékben változott. Egyedül az EUR/USD árfolyam változása okozott meglepetést azzal, hogy az egész évet jellemző dollárgyengülés trendje megtört. Mire számíthatunk a héten?
A dollárgyengülés trendje nem befolyásolta különösebben a többi piaci szegmens folyamatait, az EUR/USD változása ugyanis egy olyan tényező miatt következett be, amellyel a piac korábban nem számolt: a befektetők egy része a korábbiaktól eltérően 2010 közepére már kamatemelést vár a Fedtől, míg korábban gyakorlatilag piaci konszenzusnak tekinthettük, hogy csak 2010 végére érkezik el a szigorítások időszaka.
Devizapiac
Az EUR/USD devizapár a közeli napokban nem mutatott trendszerű mozgást. Az 1,42-es szint megközelítése után oldalazás kezd kialakulni.
Már korábban is többször volt támasza illetve ellenállása a devizapárnak 1,42 körül, így a továbbiakban arra számítunk, hogy az EUR/USD oldalazásban marad az 1,42-1,46-os sávban. Hosszabb távon egyelőre nincs határozott elképzelésünk, de rövid távon lehetőség adódik az oldalazás fennmaradására. A fentiek értelmében az 1,43-as szint közelében a devizapár vételét javasoljuk.
Érdekes befektetési sztori lehet még az EUR/CHF devizapár is, ahol az év vége előtt a Svájci Nemzeti Bank (SNB) elengedte a frankot, így a korábban védett 1,50-es szint alá esett a jegyzés. Ezúttal tehát a jegybank hagyta erősödni a svájci frankot, de véleményünk szerint hosszabb távon ismét az 1,50-es szint fölé kívánja beállítani a devizapár árfolyamát. Ennek értelmében 1,485 alatt EUR/CHF vételt javasolunk. A pozíciót 1,50 fölött célszerű lezárni.
A hazai piacon tulajdonképpen nem történt semmi érdekes, mivel hosszabb távon azt látjuk, hogy a vezető devizákkal szemben oldalazásban maradt a forint.
Az oldalazás széles csatornában folytatódik, de jól látható, hogy mind a dollárral, mind az euróval szemben a szélsőértékek matematikai átlagán tartózkodik a jegyzés, ami azt jelenti, hogy az oldalazás fennmaradása mellett egyenlő esélye van a forint erősödésének, illetve gyengülésének is. Ebben a helyzetben nem ajánlunk pozíció felvételt.
Az év végére egyértelmű trend alakult ki a fejlett piacokon; a rövid hozamok továbbra is a nulla szint körül alakulnak, míg a hosszú lejáratok hozama tovább emelkedett. A tízéves USA államkötvények hozama 3,8 százalék fölé, míg a hasonló lejáratú német államkötvények hozama 3,6 százalék fölé emelkedett. Mivel várakozásaink szerint a hosszú kötvények hozama tovább emelkedhet, nem javasoljuk a fejlett piacokon hosszú kötvények vételét. Rövid kötvényeket is csak lejáratig megtartva ajánlhatnánk, azok számára, akik devizájukat kívánják befektetni. A hozamok azonban olyan alacsonyak, hogy a tranzakciós költségeket sem fedezik, így ezt a szegmenst sem ajánljuk vételre.
A hazai piacon egyrészt a nemzetközi trendekhez, másrészt a hazai makrogazdasági hírekhez, várakozásokhoz igazodtak. Ennek eredményeképpen a hozamok jellemzően emelkedtek. A nemzetközi piaci trendeket az előzőekben ismertettük, míg hazai vonatkozású hatás, hogy korábban a kötvényeket túlárazták, a legderűlátóbb várakozások jelentek meg az árakban. Közben az MNB a vártakkal ellentétben korábban húzta be a féket a kamatvágások során… Az előbbiek eredménye a hozamok emelkedése volt.
Az éven belüli hozamok nem változtak érdemben, de az éven túli lejáratok esetében egyértelmű hozamemelkedés kezdődött. Mivel a továbbiakban előfordulhat, hogy a kockázatvállalási hajlandóság csökken, és a fejlett piacokon is emelkednek a hozamok, kizárólag éven belüli lejáratok tartását/vételét javasoljuk.
A részvénypiacok a szeptembertől decemberig terjedő időszakban csak oldalaztak. A fejlett piacok az éves csúcsok, míg a fejődők valamivel éves csúcsaik alatt zártak, de az oldalazás minden piacon uralkodó trend volt.
A hazai piacon is jól látszik, hogy az oldalazásban a forgalom egyre csökkent, miközben a BUX egy jól látható sávon belül maradt az utolsó negyedév egészében. Ennek oka ugyanaz, mint a többi piac esetében: az intézményi befektetők tartották a piacot, míg ez egyéni befektetők egyre kisebb aktivitást mutattak. Ezzel együtt is szép teljesítményeket láttunk 2009-ben, ami két okra vezethető vissza; korábban a pánik idején (2009. február-március) túladottak voltak a piacok, míg a késő tavaszi, illetve a nyári időszakban túlzott optimizmus uralkodott a piacokon. Egyértelműen ez a két hatás repítette magasba az indexeket.
A továbbiakban azonban már több tényező is változni fog. Az intézményi befektetők a számukra sikeres 2009-es év lezárása után új pozíciókat fognak kialakítani. Mivel 2009 végén már nem vettek fel új pozíciókat, az utolsó negyedév áralakulása nem mérvadó a jövőre nézve. Ma csak azt tudjuk megállapítani, hogy a részvények túl vannak árazva, de azt nem, hogy meddig bírják az intézményi befektetők likviditással és meddig tartják fönn a várakozások a mai árszinteket. Vannak ugyan biztató jelek, de a reálgazdasági folyamatok egyáltalán nem indokolják a mai árszinteket. Ebben a helyzetben kivárást javasolunk, amíg nem alakul ki trendszerű mozgás.
Ajánlások |
Devizapiac: EUR/USD: vétel 1,44 alatt (STOP: 1,42, realizálás 1,46 alatt) EUR/CHF: vétel 1,485 alatt (STOP: 1,48, realizálás: 1,50) EUR/HUF: kivárás USD/HUF: kivárás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: kivárás USA részvények: kivárás Orosz részvények: kivárás Egyéb feltörekvők: kivárás Hazai részvénypiac: kivárás Kötvénypiac: Fejlett piacok: kivárás Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása/vétele, csere a hosszabb lejáratok helyett Befektetési alapok: Hedge fundok (azok, amelyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal) |
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.